Najnowsze Wyniki/Kalendarz
opony Pirelli Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: opony Pirelli

F1: wojna o opony. Zespoły będą głosować po testach w Abu Zabi

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Zespoły F1 są niezadowolone z opon Pirelli stworzonych na sezon 2020. Może się okazać, że ostatecznie Formuła 1 skorzysta z tegorocznego ogumienia. Nie spodoba się to jednak wszystkim ekipom.

Pirelli na sezon 2020 opracowało zupełnie inne mieszanki, które mocno różnią się od tegorocznych. Włoski producent wprowadził zmiany, bo niektóre zespoły narzekały na to, że ogumienie bardzo szybko się zużywa i mają bardzo wąskie okno operacyjne.

Tyle że nowe opony okazały się jeszcze gorsze. Zespoły F1 testowały je podczas sesji treningowych przed GP USA i wielu kierowców bardzo krytycznie wypowiadało się na ich temat. - Szału nie było - mówił wprost Robert Kubica w Eleven Sports.

Czytaj także: Pit-stop w stanie nieważkości

Dlatego pojawił się pomysł, by w roku 2020 F1 nadal korzystała ze starszych mieszanek. Finalna decyzja w tej sprawie nie zapadła, a czas nagli. Pierwotnie wszystkie ustalenia miały być bowiem znane w sierpniu, tak aby teamy mogły dostosować swoją aerodynamikę do ogumienia.

ZOBACZ WIDEO: Orlen z Robertem Kubicą także poza Williamsem. "Mamy plany. Będziemy dalej w F1"

Ostateczna decyzja ws. opon zostanie podjęta po testach, jakie będą mieć w miejsce w Abu Zabi (3-4 grudnia). Wtedy odbędzie się głosowanie. Jeśli co najmniej siedem ekip będzie chciało zachowania tegorocznych opon, te na sezon 2020 zostaną porzucone.

- Tak jak zasugerowałem szefom zespołów F1, temat nie został rozwiązany najlepiej. Nie oczekiwałem, że będą klaskać i wiwatować na widok nowych opon. Jednak już w czerwcu i lipcu mieliśmy narzekania na opony i głosowanie, by przywrócić starsze. Aby uniknąć podobnego zamieszania, miałem nadzieję, że teraz uda się to załatwić znacznie szybciej - powiedział "Motorsportowi"  Nikolas Tombazis, dyrektor techniczny FIA.

Czytaj także: Rafał Sonik chwali zmiany w Rajdzie Dakar

- Jeśli zespoły powiedzą po testach w Abu Zabi "nie chcemy ich, nie widzimy żadnych plusów z tego wynikających", to pozwolimy na głosowanie. Wierzymy jednak, że opony w Abu Zabi sprawdzą się i okażą się udane - dodał Tombazis.

Czy zespoły osiągną porozumienie ws. nowych opon w F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL