Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert Kubica przed Georgem Russellem Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Robert Kubica przed Georgem Russellem

F1: Orlen zarobił fortunę na Robercie Kubicy. Aż 110 mln zł ekwiwalentu reklamowego tylko z telewizji

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Orlen pochwalił się statystykami wynikającymi z obecności Roberta Kubicy w F1 w sezonie 2019. Firma poprzez sponsoring Williamsa i współpracę z Robertem Kubicą wzbogaciła się o olbrzymią sumę.

Z danych zaprezentowanych przez Orlen wynika, że sama obecność podczas transmisji z wyścigów Formuły 1 wygenerowała marce ekwiwalent reklamowy na poziomie ponad 110 mln zł. Biorąc pod uwagę również wzmianki o Robercie Kubicy w mediach internetowych, społecznościowych i tradycyjnej prasie, to należy szacować, że łączna wartość ekwiwalentu reklamowego mogła sięgnąć nawet 200 mln zł.

Dla firmy z Płocka oznacza to ogromne zyski, bo chociaż kontrakt sponsorski z Williamsem kosztował ją nieco ponad 40 mln zł, to wydana kwota w pełni się zwróciła.

Czytaj także: Latifi pewny swego przed debiutem w Williamsie

Wprawdzie ekwiwalent reklamowy nie przekłada się na realne pieniądze, jakie Orlen otrzymał do swojej kasy, ale bez wątpienia miał ogromny wpływ na zwiększoną sprzedaż detaliczną na stacjach paliw. Pomogła w tym "Kubicomania" i specjalna loteria z nagrodami, której twarzą był krakowianin.

ZOBACZ WIDEO: Cristiano Ronaldo ma tam swój pokój, Lewandowski będzie kolejny? Byliśmy w ośrodku, w którym Polacy będą przygotowywać się do Euro 2020

Największą wartość reklamową w telewizji dla Orlenu wygenerowało GP Niemiec. Wzmianki o firmie przełożyły się na 26 mln zł ekwiwalentu. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że to właśnie na Hockenheim Kubica zdobył jedyny punkt w minionym sezonie F1.

Ponadto sponsoring poprzez F1 dał firmie z Płocka zasięg na niespotykaną do tej pory skalę. Orlen pojawił się przez ok. 250 godzin w globalnych transmisjach. Do tego odnotowano sześciokrotny wzrost oglądalności marki Orlen w naszym kraju.

Sukces odniosła również organizowana pod koniec sierpnia Verva Street Racing. Przez dwa dni Gdynię odwiedziło ponad 250 tys. osób, które chciały zobaczyć w akcji Kubicę i innych przedstawicieli motorsportu. Ponadto wzmianki o Verva Street Racing wygenerowały w social mediach ogromny zasięg (7,86 mln).

Czytaj także: Williams zbagatelizował doświadczenie Kubicy

W tej sytuacji nie dziwi, że Orlen podjął decyzję o dalszej obecności w F1 i promowaniu marki w ten sposób. Wprawdzie firma z Płocka nie będzie już partnerem Williamsa, ale ma podpisać umowę z nowym zespołem. Decyzję w tej sprawie poznamy na przestrzeni kilku tygodni. Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy cieszy cię fakt, że Orlen chce dalej promować się poprzez F1 i współpracę z Robertem Kubicą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (17):

 • Rower Kibica Zgłoś
  To nie efekt kubicy, tylko polityki,, dobrej zmiany". Wprowadzając zakaz handlu w niedzielę, spowodowali zwiększenie ruchu na stacjach, czyli schodziły hot-dogi i paliwo, bo nie było
  Czytaj całość
  gdzie zeżreć. Więc w tej kwestii obroty w porównaniu do roku 2018 wzrosły, co jest oczywiste. Ale mydlą oczy fanboyów, przekuwając to w sukces. Z to goowno prawda, czyli GP.
  • Gienek7 Zgłoś
   Brawo Obajtek, brawo Kubica... Sukces Orlenu i Kubicy to sukces Polski!
   • CrASH06671 Zgłoś
    to te gamonie chwalą się wszem i wobec o wielkich zyskach, to niech zainteresują się zmowami paliwowymi, w których biorą udział w niektórych miastach... nosz k u r ł a asszzz
    Czytaj całość
    człowieka zagotowali od rana :///////
    Wszystkie komentarze (17)

    Komentarze (17)

    ×
     Wszystkie komentarze (17)
     PRZEJDŹ NA WP.PL