Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Robert KubicaWP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Robert Kubica

F1. Robert Kubica sprawdził silnik Ferrari w "trybie ataku". To pomogło mu wykręcić rekordowy czas

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Robert Kubica był najszybszym kierowcą środowej sesji testowej F1. W uzyskaniu świetnego wyniku Polakowi miał pomóc silnik Ferrari. Podczas swoich przejazdów Kubica dokonywał symulacji kwalifikacji i korzystał ze zwiększonej mocy jednostki napędowej.

W silnikach samochodów Formuły 1 normą stały się tzw. tryby kwalifikacyjne. Jako pierwszy wprowadził je Mercedes, a następnie jego śladem poszło Ferrari i reszta producentów. Dzięki temu, na krótkim dystansie kierowca dysponuje zwiększoną mocą bez wyraźnego uszczerbku dla żywotności jednostki napędowej.

Sięganie po tryby kwalifikacyjne stało się normą w przypadku ostatniej części kwalifikacji (Q3), gdy każda setna sekundy może zadecydować o zdobyciu pole position. I to właśnie z pomocy tego systemu miał w środę korzystać Robert Kubica.

Polak wyjechał na tor Alfą Romeo na oponach z najbardziej miękkiej mieszanki (C5) i posiadał niewielką ilość paliwa w baku. Zespół z Hinwil chciał bowiem sprawdzić ustawienia modelu C39 pod kwalifikacje, a równocześnie Ferrari chciało ocenić, jak po poprawkach w silniku działa tryb kwalifikacyjny.

Dla Ferrari jest to o tyle ważne, że do tej pory Charles Leclerc i Sebastian Vettel w zimowych testach F1 w Barcelonie nie sięgali po tryb kwalifikacyjny i bardziej skupiali się na tempie wyścigowym. Dlatego też nie korzystali z mocniejszych, bardziej wyżyłowanych parametrów silnika. Świetny czas Kubicy pokazał, że firma z Maranello nie musi się zbytnio martwić o ustawienia swojej jednostki w "trybie ataku".

Kubica w środę sprawdzał też poprawione przednie skrzydło, które miało ulepszyć właściwości jezdne modelu C39 względem specyfikacji sprzed tygodnia.

Czytaj także:
Kubica nie jest obojętny na los Williamsa
Kubica wskazał różnicę między Alfą Romeo a Williamsem

ZOBACZ WIDEO: Orlen szuka następców Kubicy. Umowa z Alfą gwarantuje młodym Polakom szkolenie

Czy jesteś zadowolony z wyniku Roberta Kubicy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (12):

 • Wiktor Strzelecki Zgłoś
  W Williamsie nie miał na taki wynik szans nawet z silnikiem dragstera. Tryb qual włączany jest na jedno z trzech kółek w kwalifikacjach, Kubica podczas rekordowego przejazdu wykonał
  Czytaj całość
  sześć... Nie wiem kim jest red. Kuczera, ale chce powiedzieć coś więcej (albo mniej) niż miało rzeczywiście miejsce.
  • Michal Jagielończak Zgłoś
   Fanaboye i kuczera jeszcze długo się będą masturbować do tego okrążenia tylko Russel dziś zrobił lepszy czas od Boba giewonta crashtedta płaczka ej fanaboye PiS właśnie podniósł
   Czytaj całość
   podatek od paliwa trzeba wspomóc inwalidę w alfie aaa zapomniałem macie tico w gazie hagagagsgahahhahahahahhaahhahaa
   • Maciej Piwowarczyk Zgłoś
    Tryb ataku na 5 kółkach? Myślałem że kwalifikacyjne kółka się robi na 3 okrążeniach czyli wyjazdowe pomiarowe zjazdowe a nie na 5 jak u Roberta. Po drugie jakie macie źródło tej
    Czytaj całość
    informacji?
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

    ×
     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL