Najnowsze Wyniki/Kalendarz
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: start do wyścigu F1

Koronawirus. Pierwsi pracownicy zespołów F1 już w Australii. Rozegranie wyścigu jednak niepewne

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Pierwsi pracownicy zespołów F1 wylądowali już w Australii. Nie oznacza to jednak, że pierwszy wyścig nowego sezonu odbędzie się zgodnie z planem. - Sprawy są poza moją kontrolą - powiedział Martin Pakula, odpowiedzialny za zdrowie w stanie Wiktoria.

15 marca - tego dnia powinien odbyć się pierwszy w tym sezonie wyścig Formuły 1. Królowa motorsportu robi wszystko, aby tak się stało i pracuje tak, jakby zagrożenie spowodowane koronawirusem nie istniało. W środę pierwsi pracownicy F1 i poszczególnych zespołów wylądowali w Melbourne.

Eskalacja kryzysu spowodowanego koronawirusem sprawia, że Grand Prix Australii ciągle jest zagrożone. Ross Brawn zapewnił już, że wyścig się nie odbędzie, jeśli wybrane ekipy nie zostaną wpuszczone do kraju. Mowa o Ferrari, Alpha Tauri, Alfie Romeo i Haasie, czyli zespołach, w który spory odsetek pracowników stanowią Włosi. To właśnie tam śmiertelne żniwo zbiera teraz koronawirus.

Martin Pakula, odpowiedzialny za sprawy zdrowia w stanie Wiktoria, nie chce składać żadnych deklaracji. - Zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Do pewnego stopnia sprawy są poza moją kontrolą. Mam wielką nadzieję, że wyścig F1 się odbędzie, ale nie mam 100 proc. pewności - stwierdził.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

W rozmowach z australijskimi mediami swoimi obawami podzielił też Alan Jones, były mistrz świata F1. - Gdyby odwołano wyścig, kibiców na Antypodach spotkałaby ogromna krzywda - skomentował.

Za to niemiecki RTL, który wcześniej podjął decyzję o niewysyłaniu swoich dziennikarzy do Wietnamu, rozszerzył zakaz o Australię i Bahrajn. Stacja pierwsze trzy wyścigi nowego sezonu F1 zrealizuje ze studia w Kolonii.

- Rozprzestrzenianie się koronawirusa powoduje zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować naszym pracownikom wystarczających środków bezpieczeństwa. Dlatego to jedyna słuszna decyzja - przekazał w specjalnym komunikacie Manfred Loppe z RTL.

Sezon 2020 w F1 miał być rekordowo długi, po raz pierwszy w historii miał liczy 22 rundy. Po odwołaniu Grand Prix Chin wiadomo już, że tak nie będzie. Co więcej, grozi nam odwołanie kolejnych imprez.

- Nie chcę lekceważyć zagrożenia koronawirusem. Postaramy się jednak utrzymać kalendarz F1 w takiej formie. Musimy jednak zachowywać się odpowiedzialnie. Poprosiliśmy zespoły, by wysłały na wyścigi jak najmniej personelu. Chcemy ograniczyć liczbę osób w padoku - zdradził w "Speedweeku" Ross Brawn.

- Chcę, aby Grand Prix Wietnamu się odbyło, ale muszę też chronić ludzi. Dlatego szukamy rozwiązań, z których wszyscy mogą być zadowoleni. W tej chwili sporo się dzieje, ustalenia zmieniają się z dnia na dzień. Nie chcę mówić nic konkretnego. Po prostu szukamy rozwiązań - dodał dyrektor sportowy F1.

Czytaj także:
Wspólny bunt przeciwko Ferrari i FIA
Robert Kubica miał nosa ws. Haasa

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy z powodu koronawirusa należy odwołać wyścigi F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL