Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Sebastian Vettel Materiały prasowe / Ferrari / Na zdjęciu: Sebastian Vettel

F1. FIA odpowiedziała na aferę z udziałem Ferrari. Przyznała się do tego, że nie może udowodnić Włochom winy

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
"Nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani tłumaczeniami Ferrari" - napisała FIA w odpowiedzi na wspólny list siedmiu zespołów F1, którym nie spodobała się tajna ugoda pomiędzy federacją a włoską ekipą. Sprawa dotyczy kontroli silnika Ferrari.

FIA przeprowadziła dogłębną analizę silnika Ferrari z 2019 roku, a sprawa zakończyła się podpisaniem tajnej ugody, co rozwścieczyło pozostałe zespoły Formuły 1. W padoku F1 panuje bowiem powszechne przekonane, że Włosi w minionej kampanii notorycznie łamali regulamin.

W odpowiedzi na wspólny list siedmiu zespołów F1, w którym zagroziły one podjęciem kroków prawnych, federacja w czwartek wydała publiczne oświadczenie, w którym zdradziła, że "nie była w pełni usatysfakcjonowana tłumaczeniami Ferrari".

FIA podkreśliła przy tym, że sprawa okazała się niezwykle złożona ze względu na skomplikowaną konstrukcję silnika F1 i delegaci techniczni nie mogli udowodnić Włochom łamania przepisów.

ZOBACZ WIDEO: Kubica za Raikkonena? Szef Alfy Romeo nie rozmawiał jeszcze z Finem o nowym kontrakcie

"Federacja nie była w pełni usatysfakcjonowana tłumaczeniami Ferrari, ale zdecydowała, że dalsze działania niekoniecznie doprowadzą do rozstrzygnięcia sprawy ze względu na jej złożoność i brak możliwości przedstawienia jednoznacznych dowodów, które świadczyłyby o naruszeniu przepisów" - napisano w komunikacie wysłanym do mediów.

"Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, które pociągnęłyby za sobą długie spory, szczególne w świetle niepewności efektów tychże sporów, oraz w najlepszym interesie mistrzostw świata F1 i zainteresowanych stron, postanowiliśmy zawrzeć skuteczne porozumienie ugodowe z Ferrari. W ten sposób zakończyliśmy sprawę" - dodano.

"Taki rodzaj umowy jest narzędziem prawnym uznawanym za niezbędny element każdego systemu dyscyplinarnego. Jest wykorzystywany przez wiele organów publicznych i federacji sportowych w celu rozwiązywania sporów" - podkreślono w komunikacie i nawet podano konkretne paragrafy regulaminu FIA, który zezwala na utajnienie ugody.

Nie wiadomo, czy odpowiedź federacji zadowoli siedem zespołów F1, które nie korzystają z silników Ferrari. Zwłaszcza że kusić może ich wizja wykluczenia Włochów z wyników sezonu 2019, a to oznaczałoby dla większości zainteresowanych większe nagrody finansowe wynikające z lepszej pozycji w mistrzostwach.

Czytaj także:
Wspólny bunt przeciwko Ferrari i FIA
Robert Kubica miał nosa ws. Haasa

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy sprawa kontroli silnika Ferrari zakończy się w sądzie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

Komentarze (3)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL