Najnowsze Wyniki/Kalendarz
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: start do wyścigu F1

F1. FIA przykręca śrubę zespołom. Koniec z oszustwami

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
FIA wydała kolejne przepisy, które mają ukrócić proceder związany z łamaniem regulaminu przez czołowych producentów i zespoły F1. To konsekwencja afery wokół silnika Ferrari. Włosi najprawdopodobniej przez cały sezon 2019 łamali regulamin.

Wszystko wskazuje na to, że Ferrari  przez cały sezon 2019 korzystało z nieregulaminowej jednostki napędowej, co wywołało gigantyczną aferę na początku tego roku, gdy sprawa wyszła na jaw. Zwłaszcza że FIA podpisała tajną ugodę z Włochami, za sprawą której nie wiadomo, co tak naprawdę działo się z silnikiem w samochodach Ferrari.

Światowa federacja ma jednak dość oszustw ze strony producentów silników i zespołów. Dlatego wydała kolejne dyrektywy techniczne, aby wykluczyć istnienie szarej strefy w przepisach. Dotyczą one spalania oleju oraz czujników mocy ERS.

Już wcześniej FIA ograniczyła zużycie oleju w samochodach F1 i mogło one wynieść tylko 0,3 litra na 100 kilometrów przebiegu. Federacja ma jednak świadomość, że zespoły wymyśliły nowe patenty, które pozwalały spalać olej jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Dlatego FIA zastrzegła sobie prawo ścisłej kontroli poziomu oleju jeszcze przed uruchomieniem pojazdu na torze.

FIA zakazała też zespołom stosowania różnego rodzaju związków chemicznych, jako dodatków do paliwa.

Delegaci techniczni federacji zamierzają w roku 2020 kontrolować też dystrybucję energii elektrycznej odzyskiwanej przez system ERS. Każdy z silników otrzyma dodatkowy czujnik, który będzie mieć za zadanie sprawdzanie pracy ERS. W ostatnich latach pojawiły się bowiem sugestie, że ekipy znalazły sposób na ominięcie dotychczasowego czujnika i większy pobór mocy. W ten sposób tłumaczono m.in. sporą przewagę Ferrari na prostych w sezonie 2019.

Czytaj także:
Robert Kubica zadebiutuje w DTM w sierpniu
Zespoły F1 zaczynają prywatne testy

ZOBACZ WIDEO: Polska medalistka olimpijska pomaga seniorom w czasie epidemii. "Jeździliśmy i pytaliśmy, kto jakiej pomocy potrzebuje"Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy FIA skutecznie rozwiąże problem z oszustwami w F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • Ralf_S Zgłoś
  Dziwne to jest... F1 ma być prekursorem nowych technologii, które wkrótce trafią do "cywilnych" samochodów, a FIA co chwilę ogranicza ich inwencję. Przepisy powinny ograniczyć
  Czytaj całość
  trzy parametry: pojemność silnika, rodzaj paliwa i jego zużycie. Inaczej to nie ma sensu. To tak jakby powiedzieć komuś: zrób mi nowoczesny łuk, ale z tej gałęzi i z tej linki. Nie będzie nowoczesny, ale za to zgodny z wytycznymi.

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL