Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Lewis Hamilton Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: Lewis Hamilton

F1. Lewis Hamilton wzywa rządy do reakcji. Żąda usunięcia symboli rasizmu

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
W Wielkiej Brytanii zniszczono i zrzucono do rzeki pomnik Edwarda Colstona, który w XVII wieku handlował niewolnikami. Taki ruch poparł Lewis Hamilton. Mistrz świata F1 wezwał rządy do usunięcia z przestrzeni publicznej pomników tego typu osób.

Od śmierci George'a Floyda w USA w wielu krajach prowadzone są protesty przeciwko dyskryminacji rasowej. W kampanię "Black lives matter" ("Życie czarnych ma znaczenie") zaangażował się Lewis Hamilton, który jest pierwszym czarnoskórym kierowcą w Formule 1 i sam wielokrotnie musiał mierzyć się z rasizmem.

Hamilton w swoich social mediach opublikował film ze zdarzenia, jakie miało miejsce w Bristolu, gdzie zniszczono i zrzucono do rzeki Avon pomnik Edwarda Colstona. W XVII wieku handlował on niewolnikami, co zapewniło mu majątek. "On nigdy nie powinien był otrzymać pomnika" - zauważył Hamilton. 

"Nasz kraj uhonorował człowieka, który sprzedawał afrykańskich niewolników. Wszystkie pomniki czy posągi rasistów, którzy zarabiali na sprzedaży ludzi, powinny zostać zburzone. Który jest następny do zburzenia?" - napisał Hamilton w poniedziałek na Instagramie.

ZOBACZ WIDEO: Zrobimy sobie w Polsce "drugie Bergamo"? "We Włoszech wszystko zaczęło się od meczu piłki nożnej!"

Brytyjczyk podkreślił przy tym, że zwykli ludzie podczas protestów nie powinni burzyć pomników kontrowersyjnych osób, a powinny to robić wyznaczone osoby. "Wzywam urzędników państwowych na całym świecie do wprowadzenia tych zmian, do pokojowego usuwania wszelkich rasistowskich symboli" - dodał Hamilton.

To kolejny mocny wpis Hamiltona po śmierci George'a Floyda. Kilka dni temu aktualny mistrz świata F1 zaatakował Donalda Trumpa i zamieścił grafikę, na której napisano, że prezydent USA chowa się w Białym Domu, gdy jest potrzebny. Hamilton nazwał też F1 sportem "zdominowanym przez biel" i miał za złe swoim kolegom z toru, że nie zabrali głosu ws. śmierci George'a Floyda i rasizmu.

- Całkowicie popieramy to, co powiedział Lewis. To, co wydarzyło się w USA było straszne. Przypadki rasizmu zdarzają się zbyto często - powiedział Ross Brawn, dyrektor sportowy F1.

Czytaj także:
Robert Kubica podsumował pierwszy dzień testów DTM
Hamilton walczy z rasizmem po śmierci Floyda

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy popierasz krucjatę Lewisa Hamiltona przeciwko rasizmowi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

  • mar-bor Zgłoś
    Redaktorze, napisz coś lepiej o Kubicy... Testy były wczoraj, wyniki tradycyjne, ogony wozi jak zawsze, ale lepiej to niż przedruki z twittera Lewisa Hamiltona.

    Komentarze (1)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL