Najnowsze Wyniki/Kalendarz
garaż Racing Point Materiały prasowe / Racing Point / Na zdjęciu: garaż Racing Point

F1. GP 70-lecia. Racing Point tylko z reprymendą. Bez kolejnej kary dla zespołu

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Przedstawiciele Racing Point zostali wezwani przez sędziów po zakończeniu GP 70-lecia z powodu użycia części skopiowanych od Mercedesa. Ekipa nie dostała kolejnej kary. Skończyło się jedynie na reprymendzie.

Zaraz po GP 70-lecia pojawiła się informacja, że sędziowie wezwali do swojego pokoju przedstawicieli Racing Point. Wszystko z tego względu, że w bolidach RP20 po raz kolejny w tym sezonie pojawiły się układy hamulcowe z system chłodzenia, który w zeszłym roku zaprojektował Mercedes. Tymczasem przepisy jasno mówią, że te części muszą być w całości zaprojektowane przez dany zespół F1. 

Jako że Racing Point w GP 70-lecia dopuścił się złamania regulaminu sportowego Formuły 1, nałożono na niego jedynie reprymendę. Sędziowie przypomnieli bowiem, że już w piątek ukarano ekipę z Silverstone grzywną w wysokości 0,4 mln euro i zabrano jej 15 punktów.

Stewardzi w piątkowej decyzji stwierdzili, że niemożliwym jest oczekiwanie od Racing Point, że nagle zacznie używać inne układy hamulcowe. Dlatego aż do końca sezonu 2020 ekipa będzie karana reprymendami za złamanie regulaminu sportowego F1, jeśli tylko będzie stosować wskazane układy hamulcowe.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Robert Lewandowski show. Co za sztuczka!

Bez wątpienia reprymendy nie załatwią jednak sprawy, bo obecnie w F1 mamy spór dotyczący Racing Point i kary dla zespołu należącego do Lawrence'a Strolla. Część teamów (Ferrari, McLaren, Renault i Williams) stoi na stanowisku, że skoro brytyjscy inżynierowie skopiowali od Mercedesa wybrane części i zyskali w ten sposób na konkurencyjności modelu RP20, to kary powinny być surowsze.

Z kolei Racing Point odrzuca teorie, jakoby skopiował części układu hamulcowego od Mercedesa. Zespół zapowiada odwołanie od piątkowej kary i chce nie tylko anulowania kary w wysokości 0,4 mln euro, ale też odzyskania zabranych 15 punktów.

W tle mamy wojnę o ogromne pieniądze. Racing Point dzięki skopiowaniu rozwiązań z zeszłorocznego Mercedesa stał się trzecią siłą w F1. Gdyby nie decyzja sędziów o zabraniu tej ekipie 15 punktów, to właśnie taką pozycję zajmowałaby teraz stajnia z Silverstone w klasyfikacji konstruktorów F1. Tym samym Racing Point wyprzedzałby m.in. Ferrari, McLarena czy Renault.

Czytaj także:
Mercedes nie zostanie w F1?
Hamilton nie zgadza się na obniżkę kontraktu

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Racing Point zasłużyło na surowszą karę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL