WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Instagram / Na zdjęciu: Robert i Anna Lewandowscy

Olimpiady Specjalne. Anna Lewandowska: Chcę obalić stereotypy

Mateusz Skwierawski
Mateusz Skwierawski
- Walczę o akceptację osób niepełnosprawnych intelektualnie - mówi Anna Lewandowska. W czwartek rozpoczynają się igrzyska Olimpiad Specjalnych. - Od naszych zawodników możemy się wiele nauczyć - przekonuje Lewandowska.

Dla Anny Lewandowskiej to jeden z najważniejszych projektów. Sportsmenka od trzech lat jest prezesem Olimpiad Specjalnych, a jej mąż Robert ambasadorem. To organizacja, która pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie, między innymi rozwija u nich umiejętności fizyczne poprzez sport. Dąży również do zmiany świadomości społeczeństwa w kwestiach potencjału, umiejętności i potrzeb osób z tymi schorzeniami.

Anna Lewandowska od dawna o to zabiega. - Walczę o akceptację dla naszych zawodników i obalenie stereotypów - mówi. - Olimpiady Specjalne pokazują całemu światu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną osiągają sukcesy w sporcie, ale również w życiu codziennym. Igrzyska Olimpijskie to spełnienie marzeń naszych wspaniałych, walecznych sportowców. To również wielkie święto tolerancji i akceptacji - komentuje sportsmenka.

W czwartek w Abu Zabi rozpoczną się igrzyska Olimpiad Specjalnych. W Zawodach wystąpi 64 zawodników z Polski w wielu dyscyplinach, między innymi koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (drużyna żeńska), pływaniu, kolarstwie, judo i golfie. Z poprzednich igrzysk nasi sportowcy przywieźli 66 medali.

ZOBACZ WIDEO Lewandowski przeszedł do historii. "Zrobił to z ogromną łatwością"

- Zawodnicy, którzy uprawiając ulubione dyscypliny sportowe realizują swoje cele, uśmiechają się i są szczęśliwi. To najpiękniejszy widok, myślę że cenniejszy niż medale. Nasi sportowcy tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują Polskę i za to należy się im ogromny szacunek i nasz gorący doping. Jestem przekonana, że zdobędą dla nas wiele medali - kontynuuje Lewandowska.

Przyznaje również, że wiele się od nich uczy. - Przede wszystkim radości oraz woli walki, i to często z samym sobą. Także uśmiechu, ich pozytywna energia zaraża - opowiada.


Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie, obok igrzysk olimpijskich i paraolimpiady. Są również oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów.

Lewandowska opowiada o niezwykłej energii płynącej od tych ludzi. - Uczą nas szacunku, miłości i wzajemnej, mądrej rywalizacji. To wyjątkowi ludzie i uważam, że powinniśmy brać z nich przykład. Nasi zawodnicy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Niejeden z nas mógłby się od nich uczyć właśnie tej wyjątkowej wrażliwości na sport i miłości do życia - zapewnia Lewandowska.

Ruszyły XI Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Wzruszające słowa Anny Lewandowskiej

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Igrzyska są świetną okazją pokazania, że można przezwyciężyć własne słabości. - Będę towarzyszyć zawodnikom w Abu Zabi i wspierać ich, wszystkich kibiców również o to proszę! Już teraz dziękuję wszystkim naszym trenerom za przygotowanie naszej reprezentacji, za ich codzienne zaangażowanie. Jestem przekonana, że osiągniemy w zawodach wiele sukcesów - dodaje Lewandowska.

W igrzyskach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich weźmie udział ok. 7,5 tysiąca sportowców. Olimpiady Specjalne potrwają od 14 do 21 marca. Nasi zawodnicy będą rywalizować w siedemnastu dyscyplinach.

Michał Olszański: w Olimpiadach Specjalnych znalazłem coś niezwykłego

Komentarze (8):

    Pokaż więcej komentarzy (5)
    PRZEJDŹ NA WP.PL