Najnowsze Wyniki/Kalendarz
groźny koronawirus może zagrozić organizatorom IO w TokioGetty Images / Tomohiro Ohsumi / Na zdjęciu: groźny koronawirus może zagrozić organizatorom IO w Tokio

MKOl rozważa odwołanie igrzysk olimpijskich w Tokio!

Dawid Borek
Dawid Borek
- Jeśli nie zapanujemy nad koronawirusem, igrzyska olimpijskie w Tokio trzeba będzie odwołać - stwierdził szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Japończycy nie chcą do tego dopuścić.

Ponad 2,7 tys. zmarłych i ponad 80 tys. zarażonych koronawirusem - śmiertelny wirus rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie. Dotarł też m.in. do Japonii, gdzie potwierdzono cztery śmiertelne zachorowania.

Właśnie w stolicy tego kraju - Tokio - w tym roku mają odbyć się igrzyska olimpijskie. Mają, bo szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Dick Pound, z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, rozważa nawet całkowite odwołanie IO!

- Jeśli nie zapanujemy nad koronawirusem, igrzyska olimpijskie w Tokio trzeba będzie odwołać - stwierdził Dick Pound, cytowany przez "The Sun".

ZOBACZ WIDEO: Odwiedziliśmy bazę reprezentacji Polski na Euro 2020! Zobacz, jak będą mieszkać kadrowicze

Igrzyska olimpijskie już raz zostały odwołane. Miało to miejsce w 1940 roku, a powodem była II wojna światowa. Wtedy IO miały odbyć się w... Japonii.

- Ludzie będą pytać: czy koronawirus jest pod wystarczającą kontrolą, byśmy spokojnie mogli jechać do Tokio? Im bliżej imprezy, tym więcej będzie się działo. Trzeba będzie organizować kwestie bezpieczeństwa, jedzenia, wioski olimpijskiej, hoteli, ludzie z mediów zaczną budować w Tokio swoje studia - zaznacza Pound.

Dodaje, że jeśli na 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Tokio koronawirusa nie uda się opanować, bardzo możliwym scenariuszem będzie całkowite anulowanie tegorocznej edycji IO.

Nierealne jest z kolei przeniesienie imprezy do innego kraju. Powód: Japonia już wydała 10 mln funtów na organizację IO. - Nie można przełożyć wydarzenia na tak wielką skalę - mówi szef MKOl. - Poza tym na świecie jest niewiele miejsc, które w takim krótkim czasie mogłyby zorganizować IO - podkreśla.

- Podstawą komitetu jest to, by igrzyska olimpijskie w Tokio odbyły się zgodnie z planem - odpowiedział Toshiro Muto z komitetu organizacyjnego IO 2020.

W 2016 roku także mieliśmy do czynienia ze spekulacjami nt. odwołania igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro z powodu wirusa Zika. Ostatecznie impreza doszła do skutku.

Zobacz też:
Polscy kajakarze musieli ewakuować się z Włoch. Udało się uciec przed koronawirusem
Tenis. Puchar Davisa: mecz Japonia - Ekwador bez publiczności. Wszystko przez koronawirusa

Komentarze (10):

 • Witalis Zgłoś
  "Jeśli nie zapanujemy nad koronawirusem, IO w Tokio trzeba będzie odwołać". Szef MKOl Ameryki nie odkrył, w tej chwili nikt nie wie czy i kiedy uda się powstrzymać epidemię.
  • Jojo18 Zgłoś
   "10 mln" Ale drobne haha ale tak serio panie redaktorze proszę zmienić na mld :)
   • Trzygrosz54 Zgłoś
    Kompletnie nie rozumiem ,dlaczego moderator zlikwidował moją odpowiedź na post napisany przez"@ Lisiu" . Cytuję moją,wykasowaną przez SF odpowiedź :" Tutaj chodzi nie
    Czytaj całość
    tylko o bieżące dane....Wyobraźmy sobie,co by się działo,gdyby nie tak restrykcyjne i w miarę szybkie działania państw w celu zapobieżenia roznoszeniu wirusa. Zanim ludzka populacja w sposób naturalny uodporniła by się na niego,albo zanim wyprodukowano by szczepionkę - mogły by być nawet miliony ofiar i panika , jakiej nawet nie jesteś sobie w stanie wyobrazić....Na tzw normalną grypę umiera bardzo wiele osób,ale wiele organizmów posiada w sobie naturalne przeciwciała do obrony,dlatego nikt specjalnie nie przejmuje się np.przesadnie kichającym sąsiadem....... W przyp.koronawirusa mamy zbyt wiele niewiadomych..... ". Co w w/w odpowiedzi jest "nie tak"?...Proszę o polemikę. Gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu,kogo obraziłem,lub dlaczego jest to niepoprawne politycznie???????....
    Wszystkie komentarze (10)

    Komentarze (10)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL