Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / Press Focus / Na zdjęciu: Anna Lewandowska

Ruszyły XI Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Wzruszające słowa Anny Lewandowskiej

Michał Fabian
Michał Fabian
- Uczą nas szacunku, miłości, wzajemnej, mądrej rywalizacji - mówi o uczestnikach XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska. Od niedzieli na kilku śląskich arenach trwa walka o medale.

W sobotni wieczór w katowickim Spodku odbyła się ceremonia otwarcia igrzysk. Rozpoczęło się wielkie święto sportu dla 1000 zawodników, którzy rywalizować będą o medale w 11 dyscyplinach - w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Olimpiady specjalne to jeden z trzech - obok igrzysk olimpijskich i paraolimpiady - filarów ruchu olimpijskiego. Startują w nich zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną.

Podziwu dla uczestników XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych nie kryje Anna Lewandowska. Była sportsmenka pełni od dwóch lat funkcję prezesa Olimpiad Specjalnych Polska. Podkreśla, że przez ten czas wiele wyniosła ze współpracy ze sportowcami z niepełnosprawnością intelektualną.

- Miałam zaszczyt poznać tych zawodników. Są niesamowitymi ludźmi. Uczą nas szacunku, miłości, wzajemnej, mądrej rywalizacji. Bardzo mnie urzekli, gdy poznałam ich podczas kręcenia spotu reklamowego kampanii #GrajmyRazem. Lubię pomagać. Szczególnie tam, gdzie jest sport, tam jest też moje serce - mówi Anna Lewandowska.

Prezes Olimpiad Specjalnych Polska podkreśla, że rywalizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykła, ma niepowtarzalny charakter. Sportowcy pokazują wysiłek w najpiękniejszej formie.

- To jest właśnie imponujące. Choć ci zawodnicy czasem przegrywają, też potrafią się cieszyć. Kiedy przegra kolega, potrafią podejść, pocieszyć go, "podzielić się" medalem. Czasami w codziennym sporcie zapominamy o tym, co jest tak naprawdę najważniejsze - ta czysta rywalizacja, fair play. Zapominamy o tym, że jest to sport, który niesie jakąś ideę. Ci zawodnicy nam o tym przypominają. Uczę się od nich, inspirują mnie i podchodzę do nich z ogromnym szacunkiem - tłumaczy Anna Lewandowska.

- Cieszę się, że mogę Was wesprzeć swoją energią i dobrym słowem - to słowa prezes Olimpiad Specjalnych Polska do uczestników igrzysk.

Jednymi z bohaterów olimpijskiej rywalizacji są Katarzyna Jaworek i Sebastian Baranowicz. Oboje reprezentują klub Halembianka Ruda Śląska. Katarzyna wystartuje w nowej dyscyplinie w programie letnich igrzysk - golfie - i po cichu liczy na złoto.

Na zdjęciu: Anna Lewandowska (prezes Olimpiad Specjalnych Polska) w towarzystwie Katarzyny Jaworek i Sebastiana Baranowicza (z prawej).

Fot. PressFocus/NewspixFot. PressFocus/Newspix
Sebastian przez wiele lat uprawiał różne dyscypliny. Podczas rozpoczętych właśnie igrzysk zobaczymy go w turnieju piłki nożnej. - Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony na całym świecie olimpiad specjalnych. Jeżeli będzie taka możliwość, zrobimy to - mówił Sebastian.

Bo rywalizacja o medale igrzysk na Śląsku to zarazem szansa na wyjazd na Letnie Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w marcu 2019 r. zorganizuje Abu Dhabi. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich uda się 64-osobowa reprezentacja Polski (losowanie, w którym wezmą udział złoci medaliści w z każdej grupy sprawnościowej w dziesięciu dyscyplinach, odbędzie się 18 czerwca w Warszawie).

- Mamy nadzieję, że kolejny raz nasi sportowcy przywiozą ze światowych igrzysk worek medali. Bardzo bym chciała, by na koniec marca 2019 r. cała Polska z dumą usłyszała brzęk naszych medali. Przywozimy je workami i nawet nie płacimy za nadbagaż! - uśmiecha się Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Patronem honorowym Igrzysk Olimpiad Specjalnych jest małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. - Jestem pełna uznania dla wszystkich sportowców biorących udział w igrzyskach, ich trenerów i wolontariuszy, którzy przyczyniają się do powodzenia tej szczególnej imprezy, podczas której zawodnicy mogą pokazać efekty uzyskane w trakcie wcześniejszych treningów przygotowawczych - napisała w liście do uczestników igrzysk pierwsza dama.

Impreza odbywa się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Chcemy stawiać na potencjał osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki takim wydarzeniom chcemy budować otwarte społeczeństwo, akceptujące, włączające, które w pełni szanuje godność osób z niepełnosprawnością intelektualną - podkreśliła Dorota Habich, pełniąca obowiązki prezesa PFRON.

W niedzielę (10.06.) na kilku arenach rozpoczyna się walka o medale XI OLIOS. Na obiektach katowickiej AWF startować będą: pływacy, badmintoniści i tenisiści stołowi. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zaplanowano pięć konkurencji: lekkoatletyka, piłka nożna, bocce, trójbój siłowy i kolarstwo. Tenisiści zagrają na położonych w pobliżu "Kotła Czarownic" kortach Sport Parku Budowlani. Turniej bowlingu odbędzie się w katowickiej kręgielni Galaktyka. Natomiast golfiści zaprezentują się w Mikołowie (Golf Park Mikołów).

ZOBACZ WIDEO: Polska - Chile. Fabiański wskazał, co nie działało w II połowie. "Były też trudne momenty"

Komentarze (2):

Komentarze (2)

PRZEJDŹ NA WP.PL