Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kibice Anwilu Włocławek Newspix / Grzegorz Jędrzejewski / Kibice Anwilu Włocławek

Hale nadal zamknięte dla kibiców. Prof. Krzysztof Simon popiera decyzję rządu

Maciej Siemiątkowski
Maciej Siemiątkowski
Kibice nadal nie wrócą do hal, choć rząd szerzej otwiera drzwi teatrów, kin i sal koncertowych. - Nie pójdę na żadną imprezę w hali. Nie jestem samobójcą - mówi prof. Krzysztof Simon.

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza nowe wytyczne dla imprez w zamkniętych pomieszczeniach, ale imprezy sportowe w halach nadal są zamknięte dla publiczności. Podobnie jest w przypadku zawodów rozgrywanych na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi.

Tymczasem Polska przygotowuje się do odmrażania sportów halowych. Jako pierwsi do gry wrócą polscy koszykarze. 27 sierpnia ruszy nowy sezon Energa Basket Ligi. Kilkanaście dni później wznowione zostaną siatkarskie rozgrywki kobiet i mężczyzn. Pierwsze kolejki najprawdopodobniej odbędą się przy pustych trybunach.

- Wszystkie imprezy w zamkniętych pomieszczeniach powinny być nadal zakazane! - podkreśla prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału chorób zakaźnych wojewódzkiego szpitala we Wrocławiu. - Dowodem na to są kolejne masowe zakażenia. Coraz częściej słychać o kolejnych weselach, na których goście zakazili się koronawirusem. Ktoś oszalał i wydał zwalnianie obostrzeń. Choć epidemia jest na zdecydowanie mniejszym poziomie, to nadal jest wiele osób, które ciężko przechodzą chorobę COVID-19 - dodaje. 

ZOBACZ WIDEO: Piłka nożna. Ekspert ocenia zachowanie kibiców na trybunach. "Nie chcę nikogo bronić, ale ryzyko zarażenia jest minimalne"

Jednak zdaniem prof. Simona, sportowcy mogą wrócić do gry w halach przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. - Jeśli w zamkniętym pomieszczeniu kilkanaście osób będzie uprawiało sport, to istnieje ryzyko zakażenia. Ale żeby do niego doszło musi być duża ekspresja wirusa i bliski kontakt z zakażonym, który trwa dłuższy czas. Podczas meczów rzadko dochodzi do takiej sytuacji - tłumaczy.

Choć rząd podtrzymał decyzję o zamknięciu hal dla kibiców, to luzuje obostrzenia dla kin, teatrów i sal koncertowych. Rozporządzenie opublikowane we wtorek pozwala, by mogły wpuszczać 50 proc. liczby miejsc. 

- Jestem przeciwnikiem imprez pod dachem. Jest epidemia! Młodzi ludzie powiedzą, że to zawracanie głowy, bo oni nie zachorują. Ale tu chodzi o chronienie starszych, którzy mogą ciężko przejść chorobę. Nie pójdę na żadną imprezę w hali. Nie jestem samobójcą - mówi prof. Simon.

Tekturowi kibice, zamaskowani dziennikarze. Tak wyglądał pierwszy mecz kadry Polski od początku pandemii

Polska - Czechy: wróciły do gry. Zdecydowane zwycięstwo Biało-Czerwonych w pierwszym meczu po pandemii


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Komentarze (8):

 • Baloncesto Zgłoś
  Jeżeli pragmatyczni do bólu Czesi - poza kilkoma wyjątkami - znieśli od wczoraj obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych, to można przypuszczać, że przynajmniej w naszej
  Czytaj całość
  części Europy epidemia powoli, ale systematycznie zaczyna zanikać. A Panu Profesorowi radziłbym zwrócić uwagę na dwie liczby w ostatnich dniach - nowych zarażeń i ozdrowieńców.
  • er73 Zgłoś
   Panikarz. Ja uważam, że większość Polaków już przeszła koronawirusa.
   • krzychost Zgłoś
    choroba podobna do grypy. na tysiące chorych górników kilka ofiar śmiertelnych i to w większości spowodowanych inną chorobą współistniejącą
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL