Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Witold Bańka Getty Images / Mateusz Wlodarczyk / Na zdjęciu: Witold Bańka

Witold Bańka o konflikcie z Donaldem Trumpem. "Nie dam się szantażować nikomu"

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) jest w konflikcie z Białym Domem. Donald Trump zagroził wycofaniem finansowego wsparcia dla tej organizacji. - Nie dam się szantażować nikomu - mówi Witold Bańka, szef WADA.

Były minister sportu i obecny szef WADA Witold Bańka nie spodziewał się tak brutalnego ataku ze strony współpracowników prezydenta USA Donalda Trumpa. Światowa Agencja Antydopingowa została zaatakowana przez Amerykanów, którzy domagają się większej władzy w WADA.

19 stron totalnej krytyki Światowej Agencji Antydopingowej - tak w skrócie można określić raport przygotowany przez komórkę ds. zwalczania narkotyków i środków dopingowych (ONDCP) działającą u boku prezydenta Donalda Trumpa. Raport trafił do przewodniczących podkomisji finansowych w obu izbach amerykańskiego Kongresu. W efekcie WADA może stracić prawie 3 mln dolarów składki, jaką USA wpłaca na jej konto.

Do tego raportu odniósł się Bańka, który broni niezależności Światowej Agencji Antydopingowej. Uważa on, że w raporcie znalazły się żądania nie do spełnienia w sprawie działań, które nie są w gestii WADA. Bańka twierdzi, że za atakiem stoi Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA). 

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: nie tylko świetnie skacze o tyczce. Akrobatyczne umiejętności Piotra Liska

- Nie dam się szantażować nikomu, a WADA nie będzie częścią politycznej gry. Żądanie reform niemożliwych do przeprowadzenia z wielu względów pod groźbą zaprzestania finansowania jest szantażem, a na to sobie nie pozwolę. Ciężko pracuję, mam mnóstwo spotkań bilateralnych z ludźmi z całego świata i mamy poparcie ze wszystkich kontynentów. Z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a także MKOl. Amerykanie są w mniejszości - powiedział Bańka w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Bańka ma prowadzić dalsze rozmowy z przewodniczącym ONDCP. - Dostałem zaproszenie do Białego Domu na rozmowy o współpracy, więc tego się trzymam, mimo raportu i tego, co się w nim znalazło - dodał.

Czytaj także:
Dochodzenie WADA ws. Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów
Lekkoatletyka. Problemy mistrzyni świata na 400 m. Salwa Eid Naser tymczasowo zawieszona

Komentarze (4):

 • Greg Semp Zgłoś
  Mozna miec duzo spotkan bilateralnych panie BANKA ale glowny platnik jest jeden!
  • yes Zgłoś
   Zaczyna się tak, jak gdyby Trump szedł na byłego polskiego ministra. Tu chodzi o WADA.
   • Marcin Olesiejuk Zgłoś
    WADA to najlepiej zorganizowana mafia na świecie i dodatkowo dzieła bez żadnej kontroli i sama sobie narzuca reguły wg. jakich działa. To mafia idealna. Tam nie ma żadnej korupcji samo
    Czytaj całość
    istnienie takiej organizacji jest korupcją. To jest genialny pomysł na władzę na światem sportu. Mogą robić co im się podoba i nikt ich za to nie rozlicza. BRAWO DONALD TRUMP ktoś w końcu im się do dupy dobierze.
    Wszystkie komentarze (4)

    Komentarze (4)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL