Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe

Olimpiady Specjalne. Wyjątkowy turniej w Nadarzynie

 Redakcja
Redakcja
Gratka dla kibiców! Już w najbliższy weekend (23-26.05) w Strefie Olimpiad Specjalnych Polska na Go Active Show 2019 w Ptak Warsaw Expo odbędzie się II Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych.

W zawodach weźmie udział ponad 60 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Powodów do obaw o poziom rywalizacji nie ma, bo nasi rodacy są w tej dyscyplinie mocni: na ostatnich Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Biało-Czerwoni zdobyli w judo dwa medale (Angelika Stachowiak, Marcin Liszcz).

– To ważne, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska znajdują godne miejsce wśród wyjątkowych gwiazd sportu i zdrowego stylu życia, uczestniczących w Go Active Show – podkreśla dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska, Joanna Styczeń-Lasocka. I dodaje: – Wartości, które niesie sport: dążenie do samodoskonalenia, przełamywanie własnych barier i ograniczeń, radosna rywalizacja w duchu fair play, ale także godne przyjmowanie oraz hartująca rola sportowych wyzwań i niepowodzeń – są nam bardzo bliskie.

Wyjątkowa impreza

Poprzednia edycja Ogólnopolskiego Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych odbyła się w 2017 roku w Poznaniu. Wzięło w niej udział 60 zawodników i zawodniczek.

Tegoroczne zawody mogą liczyć na wyjątkową oprawę, bo zostaną zorganizowane podczas największych targów sportowych w Polsce (Go Active Show 2019), które ugości największy obiekt targowy w Europie Środkowo-Wschodniej (Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, hala E). Turniej współfinansują: Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, sponsorem strategicznym jest Tauron Polska Energia, a partnerami: Coca Cola, P&G, Kerry Polska, Marriott Hotel oraz Champions Bar.

Sportowcy rywalizację zainaugurują piątkową rozgrzewką i treningami obserwowanymi. Walki eliminacyjne rozpoczną się w sobotę o 15:00, a finałowe – dzień później o 9:00.

Olimpiady Specjalne przyjęły judo w poczet swoich dyscyplin w 2002 roku. Do dziś pozostaje to jedyny sport walki uprawiany przez sportowców Olimpiad Specjalnych. Historia tej dyscypliny w naszym kraju jest jeszcze krótsza. Jako pierwsi treningi rozpoczęli zawodnicy Klubu Sportowego Sakura z Elbląga (2005), później dołączył do nich poznański Klub Sportowy Akademia Judo (2011). Właśnie Poznań ugościł pierwsze ogólnopolskie szkolenie, które w 2014 roku zorganizowały tam Olimpiady Specjalne Polska.

Czas na piłkę

Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych to nie wszystko. Wartych uwagi wydarzeń w Nadarzynie odbędzie się więcej. Sobota stanie się także Ogólnopolskim Dniem Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych „Młodzi Sportowcy” przeznaczonym dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Złożą się na niego uniwersalny program gier i zabaw sportowych (2–7 lat) oraz trening sportowy w piłce nożnej, kolarstwie i koszykówce (7–12 lat).

Dzień Młodych Sportowców będzie jednocześnie elementem Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. To wydarzenie, które promuje między innymi reprezentant Polski w piłce nożnej Robert Lewandowski.

Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych to cykl ponad 450 zawodów rozgrywanych w 50 krajach Europy z udziałem ponad 45 tysięcy zawodników, wspierany patronatem Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA).

- Olimpiady Specjalne pokazują, że piękno sportu tkwi także w różnorodności i wyrównywaniu szans wszystkich, niezależnie od indywidualnych cech czy deficytów. Dlatego w Olimpiadach Specjalnych pokazujemy, że taką samą radość z piłki nożnej czerpać mogą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dzieci czy dziewczyny - wyjaśnia Styczeń-Lasocka.

Wielki projekt

Olimpiady Specjalne to jeden z trzech filarów ruchu olimpijskiego, obok igrzysk olimpijskich i paraolimpiady, dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają one ponad 5,3 miliona sportowców z ponad 190 krajów.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Ruch Olimpiad Specjalnych liczy w naszym kraju ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów oraz 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach. Jego ambasadorami są m.in. Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek czy Magdalena Różczka. Honorowy Patronat nad Olimpiadami Specjalnymi pełni małżonka Prezydenta RP - Agata Kornhauser-Duda.

W tym roku działalność Olimpiad Specjalnych wspiera kampania #GramyRazem. Jej celem jest zachęcanie do otwartości, akceptacji różnorodności oraz kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych, którzy – podobnie jak olimpijczycy oraz paraolimpijczycy – są pełnoprawnymi członkami ruchu olimpijskiego i z dumą reprezentują nasz kraj, zdobywając dla niego medale.

Artykuł dofinansowany ze środków PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL