WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Instagram / Na zdjęciu: Dorota Banaszczyk

Dorota Banaszczyk mistrzynią świata! Odegrano polski hymn

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Dorota Banaszczyk została mistrzynią świata w rywalizacji kumite w karate olimpijskim w kategorii do 55 kilogramów! Mimo wcześniejszych zapowiedzi Polce odegrano Mazurka Dąbrowskiego, choć tylko jego krótką część.

Już sam awans Doroty Banaszczyk do finału rozgrywanych w Madrycie mistrzostw świata był wielkim, historycznym sukcesem. Nikt to tej pory nie zdobył medalu na tak wielkiej imprezie w olimpijskim Karate WKF (World Karate Federation).

W sobotnim finale Banaszczyk nie dała szans Niemce Janie Bitsch i zdobyła złoty medal mistrzostw świata! To wielki wynik zawodniczki Olimpu Łódź. 

Jednak przy okazji jej wielkiego sukcesu pojawił się problem. Na MŚ Polka startuje bowiem z ramienia Polskiej Unii Karate, ponieważ Polski Związek Karate został wiosną wykluczony ze struktur światowej federacji. Przy okazji zabronił wykorzystywania przez zawodników PUK symboli narodowych w zawodach najwyższej rangi, grożąc konsekwencjami prawnymi.

Dlatego też w półfinale i wcześniejszych walkach Banaszczyk nie miała na swoim stroju polskiej flagi lub godła. Co więcej, pojawiła się obawa, że w przypadku zdobycia złotego medalu na podium nie usłyszy Mazurka Dąbrowskiego.

- Do odważnych świat należy! Litera prawa nie jest po naszej stronie, ale przyszywamy godło do karategi Dorota Banaszczyk. W finałowej walce Dorota wystąpi z orzełkiem. Będzie nas godnie reprezentować w biało-czerwonych barwach. Wspiera nas Ministerstwo Sportu i Turystyki - zapewni PUK na swoim profilu na Instragramie.

I tak jak zapowiedziano, na podium Polka usłyszała Mazurka Dąbrowskiego, chociaż organizatorzy odegrali tylko jego pierwszą zwrotkę i krótki kawałek refrenu. Dla Banaszczyk był to mimo wszystko niezwykły i emocjonujący moment, który zapamięta na całe życie.

ZOBACZ WIDEO Adam Kszczot w nowej roli. Został wydawcą WP SportoweFakty

Komentarze (4):

    Pokaż więcej komentarzy (1)
    PRZEJDŹ NA WP.PL