WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Zawody ROK CUP Poland w Toruniu

Karting: Rokersi zakończyli sezon

Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
Na toruńskiej Awix Racing Arenie rozegrano finały ostatniej w tym sezonie rundy ROK CUP Poland. Sezon 2017 to 8 zaciętych rund pucharu, które odbyły się na 5 torach.

Podobnie jak w we wszystkich poprzednich rundach treningi przed zawodami odbyły się w czwartek i piątek. Na sobotę zaplanowana była czasówka i biegi kwalifikacyjne. Niedziela to wyścigi finałowe, które poprzedzały biegi przed finałowe.

Toruń przyzwyczaił nas do zmiennej pogody i każdy często spoglądał w niebo zastanawiając się, czy będzie "powtórka z pierwszej serii". Na szczęście w sobotę i niedzielę było słonecznie i wszyscy szybko zapomnieli o deszczu i wietrze, który utrudniał wolne treningi.

Zawody rozegrane zostały pod patronatem PKN Orlen, który jest sponsorem strategicznym serii. Z tej okazji podczas niedzielnej ceremonii otwarcia zawodów 15 zawodników "nominowanych do wsparcia" od Orlenu otrzymała po raz kolejny po komplecie opon wyścigowych.

Faworyci do tytułów mistrzowskich nie zawiedli. Nie tylko licznie pojawili się na torze, ale swoją postawą i zwycięstwami przypieczętowali doskonały sezon.

W ROK Baby świetnie zaprezentował się Franek Czapla, który zgarnął komplet punktów wygrywając 3 z 4 wyścigów podczas całego weekendu w tym finał i przed finał imprezy. Mikołaj Kania, który w przed finale był drugi w finale musiał zadowolić się 5. miejscem. Startujący z 4. miejsca Jan Przyrowski odrobił straty i linię mety finału minął jako niezagrożony wice lider. Kacper Turoboyski uzupełnił podium finału.

Klasyfikacja sezonu ROK Baby:
1. Mikołaj Kania / 515 pkt.
2. Franciszek Czapla / 510 pkt.
3. Jan Przyrowski / 469 pkt.
4. Kacper Turoboyski / 324 pkt.
5. Antoni Derebecki / 282 pkt.

W ROK Mini Karol Pasiewicz i Piotr Protasiewcz po raz kolejny dostarczyli emocji a ich walki na torze podczas całego sezonu to już niemal „klasyk”. Karol wygrał przed finał i do ostatniego okrążenia finału utrzymywał pozycję lidera. Na przed ostatnim zakręcie skutecznie zaatakował go Piotr, który wygrał wyścig i umocnił się w generalce. Jako trzeci przyjechał Jerzy Glac, który z kolei wypracował +3s przewagi nad Karolem Czepielem.

Klasyfikacja sezonu ROK Mini:
1. Piotr Protasiewicz / 633 pkt.
2. Karol Pasiewicz / 560 pkt.
3. Maciej Banaś / 388 pkt.
4. Karol Czepiel / 315 pkt.
5. Jerzy Glac / 268 pkt.

W ROK Junior podczas nieobecności Adriana Janickiego tempo nadawali Franek Palmirski, Adam Szydłowski i Jakub Szablewski. Jakub w połowie sezonu przesiadł się do tej szybszej i mocniejszej kategorii i od początku radzi sobie świetnie. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że był najlepszy w finale. Skutecznym atakiem na 2 okrążenia do mety objął prowadzenie i nie oddał go do mety. Za jego plecami, z minimalną stratą czasową, zameldowali się walczący przez cały wyścig ww. Adam i Franek, którzy w tej kolejności stanęli też na podium.

Klasyfikacja sezonu ROK Junior:
1. Adam Szydłowski / 564 pkt.
2. Adrian Janicki / 430 pkt.
3. Filip Zagórski / 394 pkt.
4. Franciszek Palmirski / 324 pkt.
5. Mateusz Lenart / 291 pkt.

W ROK GP14/25 to Hubert Kowalczyk i Marcin Zając toczyli pojedynki o pozycję lidera. Igor Lejko, który już 2 rundy wstecz zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej nie pojawił się na zawodach. Nie oznacza to, że było nudno. Wręcz przeciwnie. Do walki o lepsze pozycje włączyli się zawodnicy GP25 co dodatkowo uatrakcyjniło zawody. Wśród GP14 najlepszy był Hubert, który wygrał z Marcinem. A w stawce GP25 Daniel Zając był lepszy od Adriana Marcinkiewicza. Stawkę uzupełnił Mariusz Szymczak. Janusz Gładysz mimo, że finiszował jako ostatni jak zawsze pokazał swoje ogromne zadowolenie po ukończonym wyścigu.

Klasyfikacja sezonu ROK GP14:
1. Igor Lejko / 502 pkt.
2. Marcin Zając / 466 pkt.
3. Hubert Kowalczyk / 438 pkt.
4. Daniel Zając / 297 pkt.
5. Adrian Marcinkiewicz / 292 pkt.

Klasyfikacja sezonu ROK GP25:
1. Adrian Marcinkiewicz / 564 pkt.
2. Daniel Zając / 553 pkt.
3. Mariusz Szymczak / 442 pkt.
4. Jacek Pokojowczyk / 297 pkt.
5. Ariel Piotrowski / 277 pkt.

Ostatni finał sezonu 2017 w ROK Shifter to także nowe twarze na torze, wśród nich Dawid Gawin i Sławomir Murański. Lukas Korbela i Wojtek Grzyb znani są z waleczności na torze a kręty tor w Toruniu umożliwiał walkę zderzak w zderzak. O czołowe miejsca włączył się Filip Wójcik, dla którego były to dopiero drugie zawody w tej kategorii i który nieoczekiwanie wygrał wyścig finałowy. Lukas Korbela po ostrej walce zaczął mieć delikatne problemy i finał ukończył na 3 miejscu podium za Wojtkiem Grzybem.

Klasyfikacja sezonu ROK Shifter:
1. Wojciech Grzyb / 562 pkt.
2. Lukas Korbela / 401 pkt.
3. Mikołaj Cegielski / 376 pkt.
4. Michał Grzyb / 215 pkt.
5. Łukasz Borowski / 185 pkt.

Po ośmiu zaciętych seriach poznaliśmy ostatecznych triumfatorów wszystkich kategorii ROK, którzy wraz z mistrzami 2 rund zaliczanych do Kartingowych Mistrzostw Polski otrzymali "bilety" uprawniające do bezpłatnego udziału w Międzynarodowym Finale Światowym. Ta najważniejsza impreza roku tradycyjnie odbędzie się na South Garda Karting w dniach 10-14 października.

Sezon kartingowy powoli się kończy, ale to nie koniec ścigania. Już za niecałe 2 tygodnie I i II seria Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży a także Junior i Senior Akademia. Zawody odbędą się na torze w Bydgoszczy.

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL