• Najważniejsze zmiany w regulaminach żużlowych na sezon 2019

  Obowiązkowe badanie wszystkich zawodników alkomatem przed meczami EkstraligiW PLŻ1 wszystkie kontraktowe rozliczenia z zawodnikami bez możliwości przedłużenia ugodą, muszą nastąpić do 31.X(analogicznie jak dotychczas Ekstralidze).W klubach PLŻ2 na prawach „gościa” będą mogli jeździć zawodnicy z Ekstraligi (…)

  Więcej

 • KSM w Ekstralidze, czyli dłuższa opowieść o anatomii manipulacji

  Kwestia KSMu, czyli Kalkulowanej Średniej Meczowej mocno dzieli kibiców żużlowych. Do 2013 roku większość kibiców była za KSMem, ale aktualnie większość chyba jest przeciw. Jak do tego doszło ? To już dłuższa opowieść którą postaram się przybliżyć. Zacznijmy od początku.1. Likwidacja KSM w 2013 i brak (…)

  Więcej

 • Awantura o Unię Kolejarza Rawicz – geneza i analiza sporu

  Pozwolę sobie zacząć od przypomnienia kalendarium tego konfliktu, bo bez jego znajomości łatwo się pogubić w tym, o co poszło:1. 20 października - pojawiają się pierwsze informacje, o możliwej „fuzji” Unii Leszno z Kolejarzem Rawicz „Kto miałby jeździć w takim zespole? Przede wszystkim leszczyńscy juniorzy, (…)

  Więcej

 • Papierowa siła składów w Ekstralidze 2018

  Na wstępie chciałbym podkreślić, że to tylko papier i zabawa. Wyliczenia na podstawie średnich 2017. Zawodnikom z PLŻ1 średnie obniżyłem o 30%, a z PLŻ2(Liszka) o 50%. Zawodnicy z obniżoną w ten sposób średnią są podkreśleni. Ilość biegów zgodnie z rozpiską, z tym że juniorom oraz zawodnikom 8/16 lepszym (…)

  Więcej

 • Max Fricke, ROW i Sparta. Kto postawi na swoim ?

  Max ma z Rybnikiem dwuletnią umowę z pooć zapisaną kwotą odstępnego we wysokości 360 tys. PLN. Po spadku ROWu z oczywistych względów chciałby zostać w Ekstralidze, Rybnik chciałby otrzymać za niego 360 tys. PLN, a Sparta by go chciała za darmo. Kto postawi na swoim ? Trudno powiedzieć. Max miał w Ekstralidze (…)

  Więcej

 • Zmiany w regulaminach na sezon 2018

  W tym blogu postaram się przystępnie opisać, jakie istotne zmiany w regulaminach wejdą od przyszłego sezonu. Blog jest jeszcze w fazie roboczej i będzie uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych regulaminów. Ekstraliga1. W składzie awizowanym trzeba podać wszystkich 7 zawodników spod numerów 1-7/9-15(dotychczas (…)

  Więcej

 • Kika słów o zielonym stoliczku

  Zielony stoliczek to pejoratywne określenie, które w ostatnich latach często pojawia się w kontekście polskiego żużla. Przy okazji również wielu kibiców lubuje posiłkować się historią i sięgać do zamierzchłych czasów. Spróbuję na chłopski rozum rozebrać to na części. Zielony stoliczek z definicji to (…)

  Więcej

 • Przekroczenie białej linii w świtle przepisów PZM i FIM

  W drugiej odsłonie SEC 2017 w Gustow po przekroczeniu białej linii sędzia przerywał bieg i wykluczał winowajcę(Przemysław Pawlicki i Mikkel Bech): https://sportowefakty....zaka-relac Z kolei w Polsce w takich przypadkach  sędzia nie przerywa biegu tylko wyklucza winowajcę po jego zakończeniu. Zerknijmy (…)

  Więcej

 • Zawodnicy zastępowani w pozostałych meczach RZ Ekstra i Nice

  Średnie Indywidualne obliczone z pierwszych 7 meczów każdej drużyny:Sparta Wrocław: 1. Maciej JANOWSKI 2,171 2. Tai WOFFINDEN 2,056 3. brak zawodnika – pkt K.11- Postanowienia na rok 2017ROW Rybnik 1. Grigorij LAGUTA 2,081 2. brak zawodnika – pkt K.11- Postanowienia na rok 2017 3. Max FRICKE 1,865Stal (…)

  Więcej

 • Zmiany regulaminowe w sezonie 2017 – kompendium

  Na początek 2 uwagi: 1.Skupiłem się na Ekstralidze 2. Proszę żeby nie obarczać mnie winą, jeśli PZM jak to ma w swoim zwyczaju zmieni reguły w trakcie sezonuDo rzeczy: 1.Oświadczenia dotyczące kolizji terminów przełożonych meczów Pierwszeństwo ma zawsze Ekstraliga, poza przełożeniem na termin ligi (…)

  Więcej