Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Wojciech PszczolarskiPAP / Bartłomiej Zborowski / Na zdjęciu: Wojciech Pszczolarski

Wojciech Pszczolarski najlepszy w wyścigu punktowym na mistrzostwach Europy!

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Wojciech Pszczolarski zdobył złoty medal w wyścigu punktowym podczas rozgrywanych w Glasgow mistrzostw Europy 2018 w kolarstwie torowym!

W poprzedniej edycji mistrzostw Europy w kolarstwie torowym - w październiku 2017 roku - wyścig punktowy wygrał Alan Banaszek. Tym razem Polskę reprezentował w tej konkurencji Wojciech Pszczolarski.
Zawodnicy mieli do przejechania 40 kilometrów, czyli 160 okrążeń toru. Na co dziesiątej pętli rozgrywano sprint. Pierwsze miejsce dawało 5 punktów, drugie - 3, trzecie - 2, a czwarte - 1. Ostatni, "tłusty" finisz punktowano podwójnie.

Po pierwszej premii zaatakowali Pszczolarski i Oliver Wood. Do 27-letniego Polaka oraz reprezentanta gospodarzy dołączyli Stefan Matzner i Wiktor Manakow. Ta czwórka nadrobiła okrążenie, co dało im 20 dodatkowych punktów.

Cztery minuty później Pszczolarski zdublował rywali jeszcze raz i kiedy do końca pozostawało 110 kółek prowadził z dorobkiem 48 punktów. Drugi zawodnik w klasyfikacji - Edgar Stepanjan - tracił do niego 17 "oczek".

Mistrz Europy z 2015 roku i brązowy medalista mistrzostw świata 2017 jako lider nadal jechał aktywnie. Wygrał ósmy sprint, na kolejnym był drugi. Po jedenastej premii Pszczolarski osiągnął 100 punktów. Kolarz czeskiej grupy Pardus-Tufo Prostejov zachował prowadzenie do końca. Ostatecznie wygrał z dorobkiem 102 punktów.

W sumie urodzony w 1991 roku kolarz czterokrotnie nadrobił okrążenie, w ten sposób wywalczył więc 80 pkt. Zajmował miejsce w czołowej czwórce na aż ośmiu finiszach. Po dwa razy był pierwszy, drugi, trzeci i czwarty. Drugie miejsce zajął Belg Kenny de Ketele (83 pkt). Brąz zdobył Matzner (71).

W Glasgow Pszczolarski wystąpi też w madisonie z Danielem Staniszewskim.

Czołowe trójki pozostałych niedzielnych finałów i miejsca Polek oraz Polaków:

Wyścig eliminacyjny:
1. Laura Trott (Wielka Brytania)
2. Anna Knauer (Niemcy)
3. Jewgienia Augustinas (Rosja)
17. Łucja Pietrzak 

Wyścig indywidualny na dochodzenie na 4000 metrów:
1. Domenic Weinstein (Niemcy) 4:13.363
2. Ivo Oliveira (Portugalia) 4:15.304
3. Claudio Imhof (Szwajcaria) 4:16.654
11. Dawid Czubak 4:24.906
13. Bartosz Rudyk 4:26.115

Sprint kobiet:
1. Daria Szmeliewa (Rosja)
2. Anastazja Wojnowa (Rosja)
3. Mathilde Gros (Francja)
8. Julita Jagodzińska
16. Urszula Łoś 

W niedzielę na mistrzostwach Europy Glasgow 2018 rozegrano też pierwszą konkurencję w kolarstwie szosowym. Wyścig ze startu wspólnego wygrała Włoszka Marta Bastianelli. Na drugim stopniu podium stanęła Holenderka Marianne Vos. Trzecia była Lisa Brennauer, która dzień wcześniej na torze wygrała konkurencję wyścig indywidualny na dochodzenie.

Do mety dojechały 73 kolarki. W tym gronie zabrakło Polek, mimo że na starcie stanęło ich sześć: Monika Brzeźna, Karolina Karasiewicz, Aurela NerloKatarzyna Pawłowska, Anna Plichta i Katarzyna Wilkos.

ZOBACZ WIDEO Drony kluczowe przy wyprawie Andrzeja Bargiela na K2. Dostarczyły leki i zapomnianą kamerę

Czy Polacy zdobędą medal w madisonie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

 • Królowa Śniegu Zgłoś
  Brawo za złoty medal, fajny wyścig, był faworytem przy tych rywalach i wygrał. Pamiętajmy jednak, że to jest konkurencja nieolimpijska, traktowana nieco po macoszemu i taka Kasia
  Czytaj całość
  Pawłowska, która była w niej kilka razy mistrzynią świata nigdy nie odegrała znaczącej roli w żadnej olimpijskiej konkurencji.
  • Andy87 Zgłoś
   Świetnie rozegrany wyścig, kontolował to od samego początku, Niesamowita forma. Gratulacje.
   • Klemek Zgłoś
    Ciekawe czy burmistrz miasta Pszolarskiego znowu będzie się ogrzać i będzie gadał o wybudowaniu toru kolarskiego.
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    PRZEJDŹ NA WP.PL