Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Tour de France: Andre Greipel wygrał etap, faworyci podzieleni przez wiatr

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski
Niemiec wygrał po sprinterskim finiszu z małej grupy odcinek do Zelande. Michał Kwiatkowski był najagresywniejszym kolarzem, ale jego grupa przegrała koszulkę lidera.

Tour de France rozpoczął się w Holandii szósty raz w historii. Po jeździe indywidualnej na czas ulicami Utrechtu kolarze opuścili ten ośrodek uniwersytecki i przejechali 166 kilometrów do Zelande. Trasa była płaska jak stół, ale dyrektorzy sportowi ekip obawiali się nadmorskich wiatrów. Słusznie. Boczne podmuchy podzieliły peleton, a na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach straszyła nawałnica z deszczem.


Niespodziewany scenariusz etapu próbowali napisać pierwsi uciekinierzy w Wielkiej Pętli. Najbardziej znany polskim kibicom był Jan Barta, partner Bartosza Huzarskiego z zespołu i zwycięzca między innymi Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Towarzyszyli mu dwaj dzielni Francuzi i reprezentant gospodarzy - Stef Clement.

Ucieczka nie potrwała długo. W szczytowym momencie jej przewaga nad dużą grupą sięgnęła trzech minut. Porywisty wiatr zachęcał Etixx-Quick Step i Tinkoff-Saxo do podkręcania tempa tak, by porwać peleton. Barta musiał zadowolić się wygraną na jedynej premii sprinterskiej w Rotterdamie.

To, co najciekawsze zaczęło dziać się po wyjechaniu z portowego miasta. Kolarze grup Alberto Contadora i Michała Kwiatkowskiego ponownie depnęli na czele peletonu i zostawili za nim pretendentów do wygrania całego Tour de France: Nairo Quintanę oraz Vincenzo Nibaliego. Triumfator sprzed roku miał na dodatek defekt i razem z Kolumbijczykiem musiał pogodzić się ze stratą ponad minuty do Contadora i Froome'a.


Walka o zwycięstwo etapowe rozegrała się pomiędzy kolarzami obecnymi w 20-osobowej czołówce. Najlepiej finiszował Andre Greipel, który przechytrzył Petera Sagana oraz Fabiana Cancellarę. Ten ostatni i tak miał powody do zadowolenia, ponieważ niespodziewanie został nowym posiadaczem żółtej koszulki. Stało się tak, ponieważ zgarnął bonifikatę za trzecie miejsce na mecie, którą w juniorski sposób odpuścił Mark Cavendish.

Najagresywniejszym zawodnikiem na trasie z Utrechtu do Zelande został wybrany Michał Kwiatkowski. Mistrz świata jechał czujnie, pracował niestrudzenie i wespół z wiatrem rozdawał karty na etapie. W drugiej grupie przyjechał Michał Gołaś, natomiast Rafał Majka i Bartosz Huzarski ponieśli dużą stratę do najlepszych.

Wyniki 2. etapu Tour de France:

1. Andre Greipel (LTS) 3.29:03
2. Peter Sagan (TCS) + 0:00
3. Fabian Cancellara (TFR)
4. Mark Cavendish (EQS)
5. Daniel Oss (BMC)
6. Greg van Avermaet (BMC)
7. Christopher Froome (SKY)
8. Tom Dumoulin (TGA)
9. Tony Martin (EQS)
10. Warren Barguil (TGA)
---
24. Michał Kwiatkowski (EQS) + 0:15
46. Michał Gołaś (EQS) + 1:28
167. Rafał Majka (TCS) + 5:04
171. Bartosz Huzarski (BOA) + 5:04

Klasyfikacja generalna po 2. etapie Tour de France:

1. Fabian Cancellara (TFR) 3.44:01
2. Tony Martin (EQS) + 0:03
3. Tom Dumoulin (TGA) + 0:06
4. Peter Sagan (TCS) + 0:33
5. Geraint Thomas (SKY) + 0:35
6. Daniel Oss (BMC) + 0:42
7. Rigoberto Uran Uran (EQS) + 0:42
8. Tejay van Garderen (BMC) + 0:44
9. Greg van Avermaet (BMC) + 0:48
10. Cristopher Froome (SKY) + 0:48
---
19. Michał Kwiatkowski (EQS) + 1:19
65. Michał Gołaś (EQS) + 2:50
135. Bartosz Huzarski (BOA) + 6:18
143. Rafał Majka (TCS) + 6:25

Tour de France 2015 rozpoczęte - Rohan Dennis zwycięzcą pierwszego etapu

Komentarze (4):

Wszystkie komentarze (4)

Komentarze (4)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL