Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Tydzień Lombardzki: Petacchi wraca, Niemiec punktuje

Krzysztof Straszak
Krzysztof Straszak
Drugie, a wliczając jazdę drużynową trzecie, zwycięstwo etapowe w tej edycji Tygodnia Lombardzkiego odniósł w piątek Alessandro Petacchi (Lpr Brakes). Na górskim etapie, na którym pokazał się Przemysław Niemiec (Miche Silver Cross), najsłynniejszy włoski sprinter pokonał na finiszu rodaka Lukę Paoliniego (Acqua & Sapone) i Hiszpana Francisco Ventoso (Carmiooro - A Style).

35-letni "Ale-jet" po wygranym przez jego Lpr etapie jazdy na czas we wtorek, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Utrzymał je triumfem etapowym na trasie drugiego etapu. W czwartek w sprint się nie włączał, bo uznał, że będzie to zbyt niebezpieczne. Na pierwszym etapie z pofałdowanym profilem Petacchi znów był najlepszy, w czym zasługa jego grupy, która doprowadziła do doścignięcia trzyosobowej ucieczki.

To piątkowe jest piątym indywidualnym zwycięstwem Petacchiego w tym sezonie. - Z taką formą jaką teraz prezentuje, jeszcze bardziej mi żal piątego miejsce w Sanremo - przyznał. - Plan przewidywał doprowadzenia do tego, by [Danilo] Di Luca i [Daniele] Pietropolli nie stracili czasu przez atakujących. Pokonałem wzniesienia swoim tempem i wcale nie odpadłem od grupy. Jak wjeżdzaliśmy [na Forcellę] ostatni raz, to byłem na dwudziestej pozycji. Chciałem zostać do dyspozycji Danilo, ale był tam też Paolini, człowiek, który zawsze potrafi się znaleźć w takich finiszach po zjazdach. Sprint należał jednak do mnie. Cieszę się, że pozostałem z najlepszymi na podjazdach, co udawało mi się już w tym roku: najpierw na Sardynii, potem w Tirreno-Adriatico, w końcu tutaj - powiedział doświadczony zawodnik ze Spezii.

W grupie, która po wyjeździe z Vertovy uciekła peletonowi znaleźli się, oprócz Przemysława Niemca: Włoch Dario David Cioni (ISD) i Francuz Clement Lhotellerie (Vacansoleil). Pierwszą z trzech wspinaczek na Forcellę wygrał Lhotellerie, przed Niemcem. Gdy po rundzie czołówka znów zjawiła się na podjeździe, pierwszy "kreskę" przekroczył 28-letni Niemiec. Zawodnik z Oświęcimia wygrał już w tym sezonie klasyfikację górską wyścigu Dookoła Sardynii.

Trzyosobowa ucieczka, która uzyskała maksymalną przewagę 2:30 min. nad peletonem, została dogoniona na 16 km przed metą. Na ostatniej premii na Forcelli walkę o punkty wygrał już Davide Rebellin (Diquigiovanni). Liderem klasyfikacji Króla Gór jest Niemiec, który ma tyle samo punktów co Lhotellerie.

Kandydatem ekipy Lpr do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej jest Danilo Di Luca, zwycięzca Giro d'Italia 2007. Traci tylko 20 s do Petacchiego, który wykorzystał kolejną szansę na etapowy triumf, a w "generalce", tylko dzięki bonifikatom czasowym, wyprzedza jeszcze dwóch swoich rodaków i partnerów z zespołu: Daniele Pietropollego i Gabriele Bosisio.

Niemiec przyjechał ponad 6 min. za peletonem, czym stracił najlepszą pozycję wśród trójki jadących w wyścigu Polaków. W peletonie na metę w Vertovie dotarli: Krzysztof Szczawiński (Miche - Silver Cross) i Jarosław Dąbrowski (Amore & Vita).

W sobotę, na przedostatnim etapie, po trzech okrążeniach na rozgrzewkę, peleton wjedzie w pagórkowaty teren z dwiema premiami górskimi, w tym Maddaleną (804 m n.p.m.)

39. edycja Settimana Ciclistica Lombarda by Bergamasca - Memorial Adriano Rodoni, Włochy, kategoria 2.1
4. etap: Vertova - Vertova, 183,6 km
piątek, 3 kwietnia 2009
wyniki:

1. Alessandro Petacchi (Włochy, LPR Brakes) 4:23,44 godz. (śr. 41,796 km/h)
2. Luca Paolini (Włochy, Acqua & Sapone)
3. Francisco Ventoso (Hiszpania, Carmiooro - A Style)
4. Simon Clarke (Australia, Amica Chips - Knauf)
5. Matteo Carrara (Włochy, Vacansoleil)
6. Davide Rebellin (Włochy, Diquigiovanni-Androni)
7. Eduard Worganow (Rosja, Xacobeo Galicia)
8. Marco Marcato (Włochy, Vacansoleil)
9. Michel Kreder (Holandia, Rabobank Continental)
10. Daniele Callegarin (Włochy, Centri Della Calzatura)
...
20. Krzysztof Szczawiński (Polska, Miche - Silver Cross)
51. Jarosław Dąbrowski (Polska, Amore & Vita) wszyscy ten sam czas
130. Przemysław Niemiec (Polska, Miche - Silver Cross) + 6,16 min.

klasyfikacja generalna (po 4/6 etapów):

1. Alessandro Petacchi (Włochy, LPR Brakes) 12:05,31 godz.
2. Daniele Pietropolli (Włochy, LPR Brakes) + 20 s
3. Gabriele Bosisio (Włochy, LPR Brakes)
4. Danilo Di Luca (Włochy, LPR Brakes) obaj ten sam czas
5. Nikita Jeskow (Rosja, Katiusza) + 26
6. Pawel Brutt (Rosja, Katiusza)
7. Sergiej Klimow (Rosja, Katiusza) obaj ten sam czas
8. Lorenzo Bernucci (Włochy, LPR Brakes) + 42
9. Steven Kruijswijk (Holandia, Rabobank Continental) + 43
10. Tejay Van Garderen (USA, Rabobank Continental)
...
41. Krzysztof Szczawiński (Polska, Miche - Silver Cross) + 1,16 min.
52. Jarosław Dąbrowski (Polska, Amore & Vita) + 1,24
109. Przemysław Niemiec (Polska, Miche - Silver Cross) + 7,32

program:

sobota, 4 kwietnia: Flero - Flero, 159 km
niedziela, 5 kwietnia: Montello - Bergamo, 131,3 km

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL