Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu SkyGetty Images / Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky

Michał Kwiatkowski pierwszy w klasyfikacji końcowej wyścigu Tirreno-Adriatico!

Piotr Ziemka
Michał Kwiatkowski wygrał 53. edycję Tirreno-Adriatico! Ósmy rok z rzędu wyścig zakończyła jazda indywidualna na czas w San Benedetto del Tronto.

Michał Kwiatkowski zajął w jeździe indywidualnej na czas dwunastą lokatę i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Polak awansował na drugie miejsce w "generalce" po sobotnim etapie. Dzień później został liderem wyścigu, dzięki zdobyciu czterech sekund bonifikaty za trzecią pozycję na mecie.

Po niedzielnym i poniedziałkowym odcinku trzy sekundy straty do lidera miał Damiano Caruso. Ostatecznie Kwiatkowski zwyciężył z przewagą 24 sekund nad Włochem, stanął na najwyższym stopniu podium i wysłuchał polskiego hymnu. Jako trzeci zmagania zakończył inny kolarz ekipy Sky - Geraint Thomas.

10 kilometrów jazdy indywidualnej na czas najszybciej przejechał Rohan Dennis. Zawodnik z zespołu BMC uzyskał wynik 11 minut i 14 sekund. Drugie miejsce zajął Jos van Emden. Trzeci był Jonathan Castroviejo. Na 25. pozycji został sklasyfikowany Maciej Bodnar.

Dla Dennisa to już druga wygrana "czasówka" w wyścigu rangi UCI World Tour 2018. W lutym triumfował podczas touru w Abu Zabi. Australijczyk został zwycięzcą ostatniego etapu Tirreno-Adriatico również w 2017 roku. Co ciekawe, van Emden też wtedy uplasował się na drugiej pozycji.

Czołowi zawodnicy klasyfikacji generalnej jechali w innych warunkach niż te, jakie mieli zawodnicy startujący na początku. Około godziny 15 zaczął padać deszcz (start rywalizacji nastąpił o 13:15).

Kwiatkowski zdobywał niebieską koszulkę lidera Tirreno-Adriatico również w latach 2013 i 2014. Wówczas w klasyfikacji ostatecznej był odpowiednio czwarty i osiemnasty. Tym razem zachował przodownictwo do końca.

Mistrz świata z 2014 roku wygrywał już klasyki (Amstel Gold Race, Strade Bianche, Mediolan - San Remo, Classica San Sebastian), a teraz po raz pierwszy został zwycięzcą zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu etapowego.

W sezonie 2018 urodzony w 1990 roku kolarz zwyciężył też w klasyfikacji końcowej i na dwóch etapach Volta ao Algarve.

Klasyfikację punktową wygrał Jacopo Mosca. Najwięcej punktów na górskich premiach zdobył inny Włoch - Nicola Bagioli.