Najnowsze Wyniki/Kalendarz
peleton podczas UAE Tour Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: peleton podczas UAE Tour

Koronawirus. Trwa gehenna kolarzy w Abu Zabi. Są izolowani, traktowani jak trędowaci

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
- Nie możemy opuszczać swoich pokoi, jedzenie jest nam dostarczane pod drzwi, ludzie się nas boją, uciekają przed nami - opowiedział dziennikowi "L'Equipe" David Gaudu, jeden z najlepszych kolarzy świata młodego pokolenia.

Rafał Majka, Michał Gołaś, Kamil Gradek, cały zespół CCC Team, ale także Piotr Wadecki (dyrektor sportowy "Pomarańczowych") czy Michał Szyszkowski (masażysta Jumbo-Visma) przez ponad 48 godzin byli zamknięci w hotelu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Taka decyzja władz tego kraju była efektem podejrzenia, że dwóch uczestników UAE Tour jest zakażonych koronawirusem. O całej sprawie szerzej pisaliśmy TUTAJ >>.

- Cieszę się, że jestem wolnym człowiekiem i mogę wrócić do Polski - mówił nam w ostatnią niedzielę (1.03.) Szyszkowski. Kiedy wylądował na lotnisku w Warszawie wysłał nam SMS-a: "wszystko ok, w końcu w Polsce".

"Zamknęli całe IV piętro"

- Dziwne rzeczy się tutaj dzieją, właśnie przed chwilą zamknęli całe IV piętro hotelu - mówili nam Polacy, którzy przygotowywali się w nocy z soboty na niedzielę, aby opuścić Bliski Wschód.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Rzeczywiście. Okazuje się, że część zawodników i obsługi technicznej (trzech zespołów) nadal jest poddanych kwarantannie. Piąty dzień!

W tym gronie jest m.in. jeden z najlepszych kolarzy młodego pokolenia - David Gaudu. Zwycięzca Tour de l'Avenir z 2016 roku nadal nie opuścił Abu Zabi. - Do soboty mogłem swobodnie poruszać się po hotelu - opowiedział dziennikarzowi "L'Equipe". - W niedzielę wydano rozkaz, że mam nie opuszczać pokoju. Podobnie jak moi koledzy z drużyny (Gaudu jeździe w Groupama-FDJ - przyp. red.).

Oprócz kolarzy tego francuskiego zespołu, izolowane nadal są ekipy: Cofidisu i rosyjskiego Gazpromu-RusVelo. Natomiast szefowie UAE Team Emirates - mimo że mieli prawo opuścić kwarantannę - nakazali swoim pracownikom, aby jeszcze przez jakiś czas zostali w hotelu.

Traktują ich jak trędowatych

Gaudu skarży się na warunki panujące w hotelu. Zawodnicy muszą pozostać w pokojach (zdążyli tam przenieść część wyposażenia z hotelowej siłowni, więc mogą ćwiczyć), jedzenie jest im dostarczane pod drzwi - w plastikowych pudełkach, a na korytarzach panuje ogromny bałagan.

Ten nieporządek panujący na IV piętrze hotelu YAS Island Abu Dhabi pokazał francuski fotograf, Mathilde L'Azou.

- Pokoi hotelowych nikt nie sprzątał od pięciu dni - przekazał w oficjalnym oświadczeniu szef Cofidisu, Thierry Vittu. - Za chwilę będziemy mieli zagrożenie nie koronawirusem, ale innymi epidemiami.

Pokoje nie są sprzątane dlatego, że obsługa hotelu obawia się kontaktu z izolowanymi. - Kiedy przynoszą nam jedzenie pod drzwi, to dzwonią, abyśmy wiedzieli, że możemy je zabrać - przyznał Gaudu. - Nawet jak błyskawicznie otwieram drzwi, to widzę tylko uciekające postacie, które przyniosły to jedzenie. Unikają z nami jakiegokolwiek kontaktu.

- Traktują nas jak trędowatych - poskarżyli się mediom inni zawodnicy.

Chce rozpocząć strajk głodowy

Włoski dyrektor sportowy Cofidisu - Roberto Damiani - zagroził, że rozpocznie strajk głodowy. - Przekroczyliśmy granicę przyzwoitości - powiedział dziennikarzowi "Tuttbiciweb". - Ja rozumiem procedury, bezpieczeństwo publiczne, ale nie może być tak, że nasze testy są negatywne, a tylko dlatego, że dwie czy trzy osoby mające gorączkę mieszkają z nami na piętrze, nie chcą nas wypuścić.

Dodajmy, że u tych wspomnianych osób skarżących się na gorączkę nie wykryto koronawirusa.

Władze ZEA nie chcą się wypowiadać w tym temacie. - Oni w ogóle niewiele mówią, jest chaos, od nikogo nie możemy uzyskać jakiejkolwiek wiążącej informacji - stwierdził Vittu.

Wedle nieoficjalnych danych od części z izolowanych kolarzy pobrano po raz drugi materiał do testów na obecność koronawirusa. Ten pobrany w poprzednim tygodniu podobno nie nadawał się do analizy.

Wszyscy czekają na wyniki i koniec gehenny.Czytaj także: MŚ w kolarstwie torowym: uwaga na koronawirusa. Do Berlina przyleciał zawodnik prosto z ZEA. Trafił do izolatki >>

Komentarze (4):

 • yes Zgłoś
  Dzięki temu niektórzy dłużej pożyją. Jest to raczej na wszelki wypadek.
  • Bog Honor Ojczyzna Zgłoś
   Trwa ogólnoświatowa głupawka zwana koronawirusem, za którą stoją amerykańskie firmy farmaceutyczne działające wspólnie z izraelskimi badaczami wirusów. Wszystko jest zaplanowana aby
   Czytaj całość
   za chwilę ogłosić, że mają szczepionką i zarobić na niej miliardy dolarów.
   • jck Zgłoś
    Są trendowaci, są trędowaci i wzbudzają strzach przed wirusem... więc o co chodzi?Słowa o cierpieniach mocno na wyrost, nie wiedzą co to cierpienie jeśli to co ich spotyka tak
    Czytaj całość
    nazywają. Pewnie największe cierpienie wzbudza nie słodka herbata ...
    Wszystkie komentarze (4)

    Komentarze (4)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL