Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Rita Malinkiewicz Facebook / Na zdjęciu: Rita Malinkiewicz

Rita Malinkiewicz walczy o życie. Potrzebna krew, każdy może pomóc

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Lekarze w szpitalu w Sosnowcu walczą o życie potrąconej przez samochód Rity Malinkiewicz. Potrzebna jest krew, a pomóc można w każdej stacji krwiodawstwa w Polsce. Główna zbiórka przeprowadzona zostanie w Bielsku-Białej.

Do wypadku doszło w poniedziałkowe popołudnie w Wilkowicach pod Bielsko-Białą. Rita Malinkiewicz wraz ze swoją koleżanką jechały rowerami do tego miasta. W pewnym momencie w prawidłowo jadące rowerzystki wjechał samochód prowadzony przez 58-letnią kobietę. Przyczyny wypadku wciąż są badane przez policję (więcej TUTAJ).

Stan Malinkiewicz i jej koleżanki był ciężki. Obie były reanimowane. Malinkiewicz helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego została przetransportowana do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu. Tam lekarze toczą walkę o jej życie. Jest pod opieką ortopedów, neurologów i anestezjologów. 

Lekarze nadal oceniają stan Malinkiewicz jako ciężki. Portal bielskiedrogi.pl wyszedł z inicjatywą organizacji zbiórki krwi dla Malinkiewicz oraz jej koleżanki, która także ucierpiała w wypadku. Główna zbiórka odbędzie się w czwartek 4 czerwca przy ul. Warszawskiej 154 w Bielsku-Białej. Stanie tam mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice.

Punkt w Bielsku-Białej będzie otwarty w godzinach 9:00 - 14:00. Pomóc mogą jednak osoby z całej Polski. Nie jest ważna grupa oddawanej krwi. Wystarczy przy jej oddawaniu w stacji krwiodawstwa zaznaczyć, że jest ona przeznaczona dla poszkodowanych w wypadku w Wilkowicach Rity i Kasi. 

Jakie trzeba spełnić warunki, by oddać krew? Procedury zmieniła epidemia koronawirusa. Każdy oddający krew ma badaną temperaturę. Osoby z podwyższoną temperaturą będą odsyłane do domu. Jak zawsze przed oddaniem krwi zalecane jest zjedzenie lekkiego posiłku i wypicie około 1,5 litra wody.

We wszystkich miejscach poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji, gdzie krwiodawca wypełnia wstępną ankietę epidemiologiczną, dezynfekuje ręce i dokonuje się pomiaru temperatury (bezdotykowym termometrem). Po wstępnej kwalifikacji krwiodawca zostaje zarejestrowany i podlega dalszym procedurom na dotychczasowych zasadach.

Krew może oddać osoba, która nie jest objęta kwarantanną, w ciągu
ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami RP, nie miała kontaktu z osobą chorą na COVID-19, przebywającą w kwarantannie i nadzorze epidemiologicznym.

Czytaj także:
Samochód wjechał w kolarki. Rita Malinkiewicz walczy o życie
Gran Fondo Gdynia: kolarska wojna. Uczestnicy wyścigu donieśli do prokuratury na organizatora

Komentarze (2):

 • tomexs Zgłoś
  Znając życie 58 letnia Bożena poprawiała sobie szczotką kłaki na łbie, pudrem japę albo szukała szminki w torebce. Setki takich scen widzę codziennie.
  • Johnydegun21 Zgłoś
   Gdyby byl zakaz prowadzenia pojazdow przez kobiety, swiat bylby o wiele szczesliwszy (mniej trupow) a na drogach o wiele bardziej bezpiecznie. Nie mowiac juz o mniejszej ilosci aut na drogach

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL