Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kraksa na mecie 1 etapu wyścigu kolarskiego 77 Tour de Pologne PAP / Andrzej Grygiel / Kraksa na mecie 1. etapu wyścigu kolarskiego 77. Tour de Pologne

Kolarstwo. Tour de Pologne. Biegły sądowy apeluje o niewydawanie wyroku na Groenewegena

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Zmiana kierunku Dylana Groenewegena doprowadziła do wypadku tuż przed metą 1. etapu Tour de Pologne. Marek Kamieński, który jest biegłym sądowym z zakresu sportu, apeluje, by nie wydawać wyroku przed weryfikacją sytuacji.

- Nie rozstrzygam tematu winy, bo to jest kwestia postępowania sądowego i prokuratorskiego, jeśli takowe będzie i temat jest zupełnie otwarty - powiedział Marek Kamieński w rozmowie z Polsatem Sport. 

Do tragicznego zdarzenia doszło na kilka metrów przed metą 1. etapu Tour de Pologne w okolicy katowickiego Spodka. Dylan Groenewegen walczył o zwycięstwo z Fabio Jakobsenem. Ten pierwszy na finiszu zmienił tor jazdy, zjechał w kierunku barierek, nie zostawiając miejsca dla rozpędzonego rywala. Jakobsen wpadł z impetem w barierki, przy których znajdował się jeden z sędziów. Wypadek wyglądał dramatycznie.

Ostatecznie obaj trafili do szpitala. Gorzej wyszedł z tego kolarz, który w nocy przeszedł operację. Przebywa w śpiączce farmakologicznej, ale stopniowo ma z niej być wybudzany. Stan jest ciężki, ale stabilny, bo nie zagraża jego życiu. 

W internecie już pojawiają się stwierdzenia, że Groenewegen powinien być surowo ukarany. Na nagraniach widać, jak wręcz wystawia łokieć w kierunku Jakobsena. - Jako biegły sądowy mogę z całą świadomością powiedzieć, że absolutnie nie wolno wydawać wyroków przed zweryfikowaniem całej sytuacji. Nie mogę powiedzieć o winie zawodnika, ponieważ musi być ona rozstrzygnięta punkt po punkcie na podstawie tego, co się działo - podkreślił Kamieński. 

- Wystarczyło, że już wcześniej był jakiś konflikt między zawodnikami i to już mocno zmienia perspektywę, ale nie zmienia to faktu, że zawodnik może być i winny, i na pewno będzie winny, jeśli popełnił wykroczenie w myśl regulaminu tego konkretnego wyścigu. Mogę natomiast powiedzieć, że dzisiaj absolutnie nie wolno tego robić i proszę o to: Ludzie! Nie piszcie o winie dlatego, że jest to po prostu przedwczesne! Nie róbmy tego, bo możemy zrobić niepotrzebną krzywdę - zakończył. 

"Nienawidzę tego, co się wczoraj stało. Nie mogę znaleźć słów, by opisać, jak bardzo mi przykro z powodu Fabia i innych, którzy ucierpieli w tym wypadku. W tej chwili zdrowie Fabio jest najważniejsze. Ciągle o nim myślę" - napisał Groenewegen na Twitterze.

Czytaj też:
Kolarstwo. Tour de Pologne. Czesław Lang: Nie rozumiem słów krytyki pod adresem organizatorów
Po wypadku na Tour de Pologne: kolarze nie są mordercami. Mają do siebie zaufanie jak nikt inny

Komentarze (9):

 • Kibic____ Zgłoś
  Słyszeliście kiedyś o kontratypach? To okoliczności wyłączające przystępność czynu zabronionego np. obrona konieczna, stan wyższej konieczności, ale także ryzyko sportowe.
  Czytaj całość
  Inaczej każda walka bokserska, mma, a nawet mecz piłki nożnej byłyby przedmiotem dochodzenia lub śledztwa. Tak naprawdę zeby rozważać winę kolarza należy by mu przypisać zamiar bezpośredni i ustalić, że od początku miał zamiar zabić lub spowodować ciężkie obrażenia ciała kolegi. Nie wystarczy, że popełnił faul w ferworze walki bo to właśnie obejmuje "ryzyko sportowe ". Postępowanie cywilne, odszkodowanie proszę bardzo, ale nie zarzuty. Postępowanie prokuratury dotyczyć będzie winy organizatorów za narażenie zawodników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia czyli Art. 160 kk. Co do katastrofy w ruchu lądowym to wyścig kolarski to nie "ruch lądowy " w rozumieniu kodeksu karnego. Pojęcie "ruchu lądowego" obejmuje swoim zakresem drogi publiczne i strefy zamieszkania oraz wszelkie miejsca ogólnie dostępne, na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów, a więc również drogi wewnętrzne. Dostęp musi być publiczny, a podczas wyścigu drogi są wyłączone z ruchu lądowego.
  • adachm Zgłoś
   Jak powiada klasyk Lang skończył się na "kill'em all"
   • olo1 Zgłoś
    Typowy polski biegły. Cały świat widział na żywo, setki razy z powtórek, zbliżeń, różnych ujęć kamery, a polski biegły sądowy i tak wie lepiej i oczywiście inaczej. I tak oto
    Czytaj całość
    będziemy mieli kilkudziesięcio letni proces bo polski biegły sądowy wie lepiej. Panie biegły, proszę zrezygnować z ciepłej, dobrze płatnej posadki bo już czas przestać się ośmieszać
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL