Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / MIKE NELSON

Gwiazda NBA tłumaczy lepszą skuteczność: To dzięki laserowej korekcji wzroku!

Maciej Kwiatkowski
Maciej Kwiatkowski
Los Angeles Clippers po trzech tygodniach sezonu regularnego są najlepszą drużyną w NBA, a ich lider Chris Paul jeszcze nigdy nie rzucał tak skutecznie. Twierdzi, że to może być związane z operacją wzroku, której poddał się latem.

31-letni Chris Paul już od dekady uchodzi za jednego z trzech najlepszych rozgrywających NBA. W tym sezonie "CP3" trafia jednak zdecydowanie najlepiej w karierze - 45,8 proc. rzutów za trzy i wcześniej jeszcze nigdy nie oddawał tylu rzutów z dystansu. Powód? Przezwyciężył strach i poddał się operacji wzroku.

- W poprzednich latach trener i reszta drużyny mieli ze mnie ubaw. Mówili, że zawsze mrużę oczy, gdy siedzę na ławce i patrzę na to co dzieje się na boisku. Kilka lat temu powiedziano mi, że mogę być zmuszony nosić szkła kontaktowe. Wtedy zacząłem się bać. Jestem hipochondrykiem! - przyznał lider Los Angeles Clippers, który znany jest z precyzyjnych podań i bycia perfekcjonistą.

Do poddania się laserowej korekcji wzroku Paul został namówiony przez braci. Co roku chodził na typowe badania wzroku, jakim poddawane są dzieci w szkołach podstawowych, ale z czasem tak mocno zaczął bać się negatywnej diagnozy lekarzy, że postanowił uczyć się na pamięć liter, które są do przeczytania na planszy.

- Strasznie się bałem tej operacji. Musieli podać mi dwukrotną dawkę Valium. Mówili mi, że po zabiegu mój wzrok stopniowo przez kilka tygodni będzie się poprawiał, ale na początku obraz, który będę widział będzie rozmazany. Każdego dnia miałem ataki paniki! Nie mogłem spać. Wycierałem oczy - opowiedział Paul.

Teraz jednak nie boi się przyznać, że jego bracia mogli mieć rację. Paul trafił 27 z 59 rzutów za trzy (45,8 proc.), które oddał w 12 pierwszych meczach sezonu. Clippers z bilansem 10-2 są na 1. miejscu w Konferencji Zachodniej i mają najlepszy bilans w NBA. Paul ma też w tym sezonie najwięcej przechwytów w całej lidze (37).

- Dobre oko, nie? - dodaje.

Paul nie jest pierwszą gwiazdą NBA, które poddała się laserowej korekcji wzroku. W 2007 roku zabieg ten przeszedł LeBron James, a cztery lata później Dwyane Wade. Wg analityka ESPN Kevina Peltona zabiegowi poddało się 10 koszykarzy i z badań, które przeprowadził wynika, że faktycznie po operacji poprawiła się skuteczność ich rzutów. Największy progres dotyczy skuteczności za trzy, która ze średniego poziomu 32,2 procent urosła do 34.

Dotychczas najlepszym wynikiem Paula było 40,9 proc. za trzy, które trafiał w sezonie 2009/10. Po pierwszych trzech tygodniach sezonu przebija ten wynik aż o pięć punktów procentowych.

ZOBACZ WIDEO Szlachetna Paczka: mistrzyni olimpijska motywuje do działania (źródło: TVP SA)

Czy wierzysz w to, że lepsza skuteczność Paula to zasługa korekcji wzroku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL