Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Paweł Skraba / Na zdjęciu: Robert Lowery

Wielki triumf Polskiego Cukru Toruń. Stelmet Enea BC przegrał i stracił Markela Starksa

Krzysztof Kaczmarczyk
Hit Energa Basket Ligi nie zawiódł. W Toruniu Polski Cukier pokonał Stelmet Enea BC Zielona Góra 93:89. Goście z Grodu Kopernika wrócą w złych nastrojach, bo oprócz drugiej porażki w sezonie stracili jeszcze Markela Starksa.

Twarde Pierniki od początku zagrały z wielką energią i wolą walki. Niesamowicie "żywy" był Robert Lowery, ważne rzuty trafiał Karol Gruszecki i triumf pozostał w Toruniu.

Lowery ostatecznie mecz zakończył z 17 punktami i 10 asystami. "Oczko" więcej miał Gruszecki, a dwucyfrowe zdobycze punktowe mieli jeszcze Aaron Cel, Cheikh Mbodj i Michael Umeh.

Stelmet Enea BC niemal całą ostatnią kwartę musiał sobie radzić bez Markela Starksa, który niefortunnie zderzył się z Tomaszem Śniegiem i z parkietu został zniesiony przez kolegów z drużyny. Amerykanin do tego czasu miał 15 punktów i 4 asysty.

Gospodarze pomimo wąskiej rotacji, mocno nakręcali tempo gry - największa w tym zasługa Lowery'ego. Goście z kolei swoich przewag szukali pod koszem, gdzie Darko Planinić był nieomylny. Środkowy gości szybko zdobył 13 punktów wykorzystując swoich pierwszych sześć rzutów z gry.

Torunianie pozostawali w grze m.in. dzięki rzutom z dystansu. Gruszecki i Lowery przed przerwą trafili po trzy razy. Z minuty na minutę rozkręcać zaczął się również Mbodj i podopieczni Dejana Mihevca schodzili do szatni prowadząc 54:47.

W drugiej połowie torunianie kontrolowali wynik, jednak nie mogli być pewni swego. Zielonogórzanie pozostawali bowiem w bliskim kontakcie. Gdy na starcie czwartej kwarty zza łuku trafił Cel, a kontuzji nabawił się bardzo aktywny Starks wydawało się, że Stelmet Enea BC otrzymał dwa potężne ciosy, po których ciężko mu będzie się podnieść.

Do końcowej syreny goście pozostawali w grze o triumf, ale Twarde Pierniki - pomimo gry bez Przemysława Karnowskiego, Łukasza Wiśniewskiego i Aleksandera Perki wytrzymali tempo i ciśnienie dowożąc ważny triumf do końcowej syreny.

Planinić po doskonałym początku zatrzymał się na 14 "oczkach". 12 punktów i 8 asyst miał Łukasz Koszarek, a do najskuteczniejszego Starksa z dorobkiem 15 punktów dołączył jeszcze Boris Savović.

Polski Cukier Toruń - Stelmet Enea BC Zielona Góra 93:89 (23:24, 31:23, 16:17, 23:25)