Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Marcin Stefański East News / Wojciech Figurski / Marcin Stefański

Rewolucja w Treflu Sopot: Jukka Toijala zwolniony, Marcin Stefański w jego miejsce!

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Jukka Toijala nie jest już trenerem koszykarzy Trefla Sopot. Fin po zaledwie kilku miesiącach pracy został zwolniony. Jego miejsce zajmie debiutant Marcin Stefański, który ma utrzymać drużynę w Energa Basket Lidze. Pomagać mu będzie Krzysztof Roszyk.

Po kompromitującej porażce z Legią Warszawa (58:75) przedstawiciele Trefla Sopot zdecydowali się na przeprowadzenie rewolucji w zespole.

Prezes Marek Wierzbicki, po konsultacjach z właścicielem klubu, podziękował za współpracę dotychczasowemu trenerowi Jucce Toijali, który w Sopocie pracował od końca listopada. Pod jego wodzą drużyna wygrała tylko 3 z 12 meczów.

Uznano, że Fin nie jest typem trenera, który w tym momencie potrzebuje zespół. Toijala spokojnie i cierpliwie tłumaczy zawodnikom swoje założenia. Nie wprowadza rygorystycznych zasad, nie jest zamordystą. A drużyna potrzebuje wstrząsu, który pobudzi ją do lepszej gry i większego zaangażowania na parkiecie.

To ma wprowadzić Marcin Stefański, który do tej pory pełnił w klubie rolę dyrektora ds. rozwoju młodzieży i mediów. Ostatnio także został dokooptowany do komitetu transferowego. Władze Trefla podejmują ogromne ryzyko, bo dla Stefańskiego będzie to debiut w roli pierwszego trenera.

Zobacz także: Stelmet Enea BC chce odzyskać mistrzostwo. Adam Hrycaniuk wymienia atuty zespołu

- Marcin jest w pełni oddany sprawom Trefla, cały czas pozostaje blisko drużyny, utrzymuje też kontakt z zawodnikami i sztabem trenerskim. Celem postawionym przed "Stefanem" jest zmiana gry drużyny i poprawa sytuacji w tabeli już w najbliższych tygodniach - tłumaczy prezes Wierzbicki.

Niewykluczone, że nowy trener przeprowadzi zmiany w drużynie. Kilku zawodników spisuje się dużo poniżej oczekiwań. To było mocno widoczne w ostatnim meczu z Legią. Sopocianie niemal bez walki podarowali zwycięstwo rywalom. - Nie wszyscy byli psychicznie gotowi do tego spotkania. Nie walczyliśmy. Patrząc na zbiórki, walkę w parterze o piłki - to nie funkcjonowało.  Rywale narzucili swój rytm. My nie byliśmy na to gotowi - twierdzi Ovidijus Varanauskas.

Sztab szkoleniowy Trefla pozostanie bez zmian. Asystentem Stefańskiego będzie Krzysztof Roszyk, za przygotowanie fizyczne nadal odpowiada Tobiasz Grzybczak, a fizjoterapeutą jest Patryk Bieda. Debiut Marcina Stefańskiego w roli szkoleniowca nastąpi w sobotę o godzinie 14:30, podczas meczu z Miastem Szkła Krosno.

36-letni "Stefan" do Trefla Sopot trafił w 2010 roku. Wcześniej reprezentował barwy m.in. PGE Turowa, Górnika Wałbrzych i Śląska Wrocław. Występował także we Francji (JDA Dijon i Nanterre). Rozegrał sporo meczów w reprezentacji Polski. W ciągu dziewięciu sezonów w Sopocie sięgnął z klubem po dwa Puchary Polski, dwa Superpuchary, srebrny i brązowy medal w lidze. Dla żółto-czarnych skrzydłowy zdobył 1544 pkt i 1276 zbiórek w 315 meczach.

Zobacz także: Kamil Łączyński: Almeida będzie traktowany jak Ronaldo

ZOBACZ WIDEO Konflikt Mączyński - Sa Pinto to szopka. "Trener chce uciec od tego, co dzieje się na boisku"

Czy Marcin Stefański poradzi sobie w roli pierwszego trenera Trefla Sopot?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL