Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: od lewej Perrin Buford, Quinton Hosley, David Kravish

VTB: świąteczny niewypał w Zielonej Górze. Stelmet Enea BC przegrał z outsiderem

Krzysztof Kaczmarczyk
Świąteczne granie w Zielonej Górze bez prezentu. Stelmet Enea BC przegrał we własnej hali z ostatnią drużyną w tabeli BC Tskomi Mińsk 78:80. W końcówce szansę na doprowadzenie do dogrywki miał najlepszy na parkiecie Zeljko Sakić.

Świąteczny mecz w Zielonej Górze reklamowano jako walka o 12. miejsce w lidze VTB. Koszykarze Stelmetu Enea BC rozpoczęli obiecująco, ale na finiszu z sukcesu cieszyć mogli się rywale, którzy odrobili straty i wygrali różnicą dwóch punktów.

Najskuteczniejszym graczem zielonogórzan okazał się Quinton Hosley, który na swoim koncie zapisał 19 "oczek". To jednak nie on był najlepszy po stronie miejscowych. Zeljko Sakić, który w tym sezonie gra mocno w kratkę, zakończył pojedynek z dorobkiem 17 punktów i 16 zbiórek.

Początek meczu nie zapowiadał tego, że podopieczni Igora Jovovicia mogli mieć problemy. W drugiej połowie pierwszej kwarty Stelmet zaliczył serię - z dystansu trafił Hosley, na linii bezbłędny był Sakić i było 26:16.

Gospodarze byli aktywni, często wymuszali przewinienia i stawali na linii rzutów wolnych (w pierwszej połowie gracze Stelmetu Enea BC oddali 17 rzutów z linii, a BC Tsmoki zaledwie 2). Gościom to jednak nie przeszkadzało, szybko zniwelowali straty i na przerwę schodzili przegrywając różnicą zaledwie dwóch punktów.

Po powrocie do gry długo trwała wymiana ciosów, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Decydujące były ostatnie minuty. Po "trójce" Yahueni Beliankou goście prowadzili 73:68. Po akcji Sakicia na minutę przed końcem był jednak remis.

W końcówce BC Tsmoki prowadziły 76:74. Zielonogórzanie postawili na rzuty zza łuku, ale chybili Przemysław Zamojski, potem Hosley. Potem przy stanie 78:80 - dwa rzuty wolne spudłował Saddler - Sakić zebrał piłę, przebiegł całe boisko, ale spudłował spod kosza i wygrana pozostała po stronie ekipy z Mińska.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - BC Tsmoki Mińsk 78:80 (26:16, 14:22, 17:21, 21:21)

Stelmet Enea: Quinton Hosley 19, Zeljko Sakić 17 (16 zb), Przemysław Zamojski 16, Markel Starks 12, Michał Sokołowski 6, Darko Planinić 2, Adam Hrycaniku 2, Łukasz Koszarek 2, Gabe DeVoe 2.

Tsmoki: Devon Saddler 23, Vladimir Mihailović 14, Aliaksei Trastsinetski 13, Aliaksandr Kudrautsau 10, Zisis Sarikopoulos 8, Yahueni Beliankou 5, Aliaksandr Semianiuk 4, Brion Rush 3, Mikita Meshcharakou 0.