Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Filip Struski Materiały prasowe / Beata Brociek / Na zdjęciu: Filip Struski

I liga. Spóźniony pościg Biofarmu Basket. Porażki WKK i Miasta Szkła

Patryk Neumann
Drugie minimalne zwycięstwo odnieśli koszykarze STK Czarnych Słupsk. W 2. kolejce I ligi wygrali oni z Biofarmem Basket Poznań 91:90. Goście mieli nawet 19 punktów przewagi. W innych meczach również decydowały końcówki.

STK Czarni po wygranej 71:69 z Zetkamą Doral Nysa Kłodzko mieli teoretycznie trudniejsze zadanie. Mecz z Biofarmem Basket zaczęli jednak od prowadzenia 17:6. Gospodarze kilka razy próbowali odrabiać straty, ale gdy na początku czwartej kwarty przegrywali 58:77 nic nie wskazywało na emocjonującą końcówkę. Niesamowity pościg trafieniami z dystansu zainicjował Dawid Bręk, a efektowną akcją popisał się jego brat Mateusz.

Słupszczanie kompletnie się pogubili. W ostatnich sekundach pod naciskiem rywali oddawali szybkie, nieprzemyślane rzuty. Poznaniacy mieli szansę co najmniej na dogrywkę. W decydujących akcjach po jednym rzucie wolnym spudłowali jednak Dawid Bręk i Filip Struski. Rozgrywający skończył mecz z 18 punktami (4/7 za trzy) i pięcioma asystami. Skrzydłowy skompletował double-double - 11 "oczek" i 10 zbiórek. Z drugiego zwycięstwa w sezonie cieszyli się jednak STK Czarni, a Biofarm Basket doznał drugiej porażki.

Zobacz zestawienie najlepszych graczy 1. kolejki I ligi

Drugim hitem dnia był mecz w Prudniku. Miejscowa Pogoń wygrała ostatnie dwie minuty 8:0 i całe spotkanie z WKK 91:85. Wcześniej wydawało się, że bliżej zwycięstwa są koszykarze z Wrocławia, którzy prowadzili nawet dziesięcioma punktami. Nie wystarczył im jednak znakomity tercet. Jakub Koelner zdobył 22 punkty (6/7 za trzy!). Grający przeciwko swojej byłej drużynie Tomasz Prostak uzbierał o punkt mniej (8/9 za dwa), a Piotr Niedźwiedzki do 18 "oczek" dołożył 16 zbiórek. Gospodarze trafili jednak aż 17 "trójek" przy ośmiu rywali. Dla Pogoni 21 punktów (7/11 za trzy) zdobył Marcin Salamonik. Wojciech Pisarczyk dołożył 18 punktów i 11 zbiórek, a Adrian Mroczek-Truskowski miał 14 punktów, 11 zbiórek i siedem asyst.

Pierwszy mecz w sezonie rozegrali koszykarze Miasta Szkła Krosno. Spadkowicz z EBL przegrał z beniaminkiem 78:80. Weegree AZS Politechnice Opolskiej nie przeszkodziła fatalna druga kwarta (9:22). Goście są niepokonani, bo mieli dwóch znakomitych strzelców. Adam Kaczmarzyk zdobył 28 punktów (5/5 za dwa i 6/9 za trzy). To on trafił kluczową "trójkę" na 80:78. Wynik mógł jeszcze w ostatnich sekundach podwyższyć Maciej Leszczyński, ale nie wykorzystał rzutów wolnych. Drugą ważną postacią był Tomasz Ochońko. Rozgrywający zdobył 23 punkty (8/16 z gry) i rozdał siedem asyst. Najlepsi strzelcy gospodarzy rzucili natomiast po 16 "oczek". Marcin Dymała dołożył do swojego dorobku 10 zbiórek i pięć asyst, a Alan Czujkowski siedem zbiórek.

Emocji nie zabrakło też w Kłodzku. Osłabiony Elektrobud-Investment ZB Pruszków do końca walczył o zwycięstwo. Trener Andrzej Kierlewicz rotował tylko siódemką koszykarzy. Jego zespół miał jednak na początku spotkania osiem punktów przewagi. W drugiej połowie odrobił natomiast 12 "oczek". Zwycięstwo 89:87 Zetkamie Doral Nysa zapewnił Jan Malesa, który w decydującym momencie trafił dwa rzuty wolne.

GKS Tychy podobnie, jak STK Czarni prowadził 17:6. W Łowiczu goście trafili jednak tylko pięć "trójek" i popełnili 18 strat. Księżak finiszował podobnie, jak Pogoń. Seria 7:0 dała zwycięstwo 81:78. W miejscowym zespole double-double osiągnęli Łukasz Ratajczak (19 punktów i 10 zbiórek) oraz Mikołaj Grod (13 punktów i 11 zbiórek).

Grzegorz Grochowski poprowadził Polfarmex Kutno do drugiego zwycięstwa w sezonie. Jego zespół wygrał z Timeout Polonią 1912 Leszno 94:87, a Grochowski zdobył 29 punktów i miał osiem zbiórek. Wspierali go Jakub Fiszer i Bartosz Majewski. Goście nie poprawili obrony i pozostają bez zwycięstwa. W ich szeregach najlepszy był Stanferd Sanny (18 punktów) a double-double osiągnął Szymon Milczyński (14 punktów i 11 zbiórek).

Po dwóch kolejkach w I lidze pozostało pięć niepokonanych drużyn. Liderem jest Rawlplug Sokół, który w sobotę odniósł najwyższe zwycięstwo. Łańcucianie wygrali z Energą Kotwicą Kołobrzeg 93:78. Ich liderem był Bartosz Ciechociński (20 punktów, 10 zbiórek i pięć asyst). Drużyna z Podkarpacia przełamała opór gospodarzy w trzeciej kwarcie (29:10).

Wyniki 2. kolejki I ligi:

Biofarm Basket Poznań - STK Czarni Słupsk 90:91 (17:22, 16:22, 25:25, 32:22)

Biofarm Basket: Dawid Bręk 18, Rutkowski 16, Mateusz Bręk 13, Flieger 12, Struski 11, Marcin Tomaszewski 9, Fatz 6, Marek 5, Kleszcz 0, Krajewski 0, Wojciech Tomaszewski 0.

STK Czarni: Kordalski 16, Małgorzaciak 14, Fraś 13, Długosz 12, Jakubiak 12, Dutkiewicz 10, Pełka 7, Janiak 5, Wyszkowski 2.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 89:87 (26:33, 28:14, 14:20, 21:20)

Zetkama Doral Nysa: Madziar 18, Malesa 14, Kowalski 11, Tomczak 10, Wojciechowski 10, Weiss 8, Bartkowiak 6, Zagórski 5, Kutta 4, Nowicki 3.

Elektrobud-Investment ZB: Janik 21, Cetnar 17, Szczypiński 16, Szwed 13, Nieporęcki 12, Jankowski 5, Stawiak 3.

Polfarmex Kutno - Timeout Polonia 1912 Leszno 94:87 (24:25, 23:13, 24:30, 23:19)

Polfarmex: Grochowski 29, Fiszer 18, Majewski 15, Matyszkiewicz 12, Krajniewski 7, Małecki 7, Krzywdziński 4, Nowakowski 2, Poznański 0.

Timeout Polonia: Sanny 18, Chanas 16, Milczyński 14, Skibniewski 11, Krawczyk 10, Pabian 10, Dylewicz 8, Pruefer 0, Sirijatowicz 0, Trubacz 0.

Pogoń Prudnik - WKK Wrocław 91:85 (27:27, 24:24, 23:20, 17:14)

Pogoń: Salamonik 21, Pisarczyk 18, Suliński 15, Mroczek-Truskowski 14, Mordzak 12, Garwol 6, Nowakowski 5, Sanny 0.

WKK: Koelner 22, Prostak 21, Niedźwiedzki 18, Jędrzejewski 11, Uberna 9, Patoka 4, Kroczak 0, Matusiak 0, Sitnik 0.

KS Księżak Łowicz - GKS Tychy 81:78 (13:21, 24:18, 18:20, 26:19)

Księżak: Ratajczak 19, Kobus 18, Grod 13, Samsonowicz 11, Robak 10, Czyż 7, Tradecki 3, Świderski 0, Włuczyński 0.

GKS: Kędel 16, Wrona 15, Majka 13, Jankowski 9, Zmarlak 8, Kulon 6, Szymczak 6, Woroniecki 5.

Miasto Szkła Krosno - Weegree AZS Politechnika Opolska 78:80 (18:25, 22:9, 20:30, 18:16)

Miasto Szkła: Czujkowski 16, Dymała 16, Oczkowicz 14, Śpica 14, Żmudzki 8, Kasiński 4, Sadło 4, Spała 2, Ciesielski 0, Smarzy 0, Walciszewski 0.

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 28, Ochońko 23, Wilk 9, Maciej Leszczyński 6, Wojciech Leszczyński 6, Szymański 5, Dawdo 2, Barszcz 1, Cichoń 0, Krawiec 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Rawlplug Sokół Łańcut 78:93 (18:18, 20:24, 10:29, 30:22)

Energa Kotwica: Przyborowski 19, Stanios 18, Madray 11, Kruszczyński 9, Wróbel 7, Walda 5, Bodych 4, Grujić 4, Korolczuk 1.

Rawlplug Sokół: Ciechociński 20, Wieloch 15, Pawlak 13, Czerwonka 10, Klima 10, Konopatzki 9, Kulikowski 6, Karolak 5, Szymański 5.