Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Żan TabakWP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Żan Tabak

EBL. Stelmet Enea BC gra pięknie, gromi rywali, ale... cele nie ulegają zmianie. "Nie popadamy w euforię"

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Uporządkowanie sytuacji finansowej - to był główny cel Stelmetu Enea BC na sezon 2019/2020. Sytuacja nie uległa zmianie, nawet po kilku efektownych zwycięstwach z rzędu. - Cel jest ten sam, nie popadamy w euforię - mówi trener Żan Tabak.

- Twardo stąpamy po ziemi - przekonuje chorwacki szkoleniowiec Stelmetu Enea BC. Drużyna prowadzona przez niego wygrała sześć meczów z rzędu, aplikującym rywalom średnio aż... 104 punkty!

W pięciu spotkaniach zielonogórzanie przekroczyli granicę 100 "oczek". Rekordowe 110 uzyskali przeciwko Enea Astorii Bydgoszcz. We wtorek rozbili z kolei Kinga Szczecin 108:85.
Drużynę Stelmetu umieściliśmy na pierwszym miejscu w "Power Rankingu".

Wielu zachwyca się grą zielonogórskiego zespołu, ale w klubie spokojnie podchodzą do tych opinii. Wszyscy zgodnie podkreślają, że cele na sezon 2019/2020 nie uległy zmianie. Nadal najważniejsze jest uporządkowanie sytuacji finansowej.

ZOBACZ WIDEO: Mateusz Borek: Lewandowski nie będzie najlepszy na świecie, bo jest z Polski


- To robota dziennikarzy, żeby mówić o euforii bądź tragedii. My spokojnie podchodzimy do swojej pracy. Mamy swoje cele, które chcemy zrealizować. Nie wpadamy w euforię z tego powodu, że wygraliśmy kilka meczów z rzędu. Od jednego z bardzo doświadczonych zawodników w NBA nauczyłem się, żeby nie latać za wysoko, ale też nie chować głowy w piasek. Kluczowy jest spokój i racjonalna ocena sytuacji. Wygraliśmy kilka spotkań, ale to tak naprawdę nic nie znaczy. Musimy zachować rozwagę - przyznaje Chorwat Tabak.

Latem klub przeszedł prawdziwą rewolucję. W składzie pozostało tylko dwóch zawodników (Łukasz Koszarek, Przemysław Zamojski), rozwiązano duże umowy (m.in. Sokołowskiego, Starksa) i zatrudniono nowego trenera (Żan Tabak), który wrócił do pracy... po dwóch latach przerwy.

Takie działania były podyktowane finansami. Stelmet Enea BC chce zachować dyscyplinę, tak aby spłacać długi z lat ubiegłych. Stworzono dokładny plan naprawczy. W rozmowy byli zaangażowani przedstawiciele miasta i sponsora tytularnego firmy Stelmet.

Klub mocno zacisnął pasa. Długo szukano na rynku zawodników o odpowiednich umiejętnościach, którzy jednocześnie mieściliby się w ramach budżetowych. Postawiono na młodych, ambitnych i głodnych sukcesów. I to (jak na razie) znakomicie się sprawdza. Wyniki, ale przede wszystkim styl robią ogromne wrażenie. Kibice oglądają agresywnie grający zespół, który ma jasno określone zasady w obronie i dzieli się piłką w ataku.

- Naszym największym atutem jest zespołowość. Mamy świetną grupę ludzi, która chce ze sobą współpracować - ocenia Tabak.

Zobacz także: EBL. "Dramat", "są śliskie" - zawodnicy i trenerzy narzekają na nowe piłki

Czy Stelmet Enea BC Zielona Góra zagra w finale Energa Basket Ligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (9):

 • kiks Zgłoś
  Obecna sytuacja w Zielonej Górze to też lekcja, że aby chcieć się liczyć w koszykarskim świecie i jednocześnie oszczędzać trzeba ograniczyć kasę na zawodników, a zwiększyć na
  Czytaj całość
  trenera z wysokiej półki.
  • L Zgłoś
   Wgl, ciekawe, jakby wyglądało połączenie trenerskie Tabaka i Saso. Nie ukrywam, że Saso może ma o wiele lepszą myśl defensywną to atak jakby pomijał. Stąd się rodzi pytanie, czy
   Czytaj całość
   wygrywaliby +50 jakby Saso ich uczył defensywy a Tabak agresji w ataku :D
   • Defibrylator Zgłoś
    Świeżutki niczym bułki z piekarni wyrok Stelmetu Enea zielona góra BAT Martynas Gecevicius 39,5 tyś ojro + 12 tyś ojro kosztów sądowych. Brawo kredyciarze!
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    PRZEJDŹ NA WP.PL