Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Pia Skrzyszowska Materiały prasowe / Sportowa Akademia Veoila / Na zdjęciu: Pia Skrzyszowska

Pia Skrzyszowska jak Ewa Swoboda. Takiego talentu nie mieliśmy od lat

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Pia Skrzyszowska nie skończyła jeszcze 17 lat, a pobiła już rekord Polski juniorek młodszych w biegu na 60 metrów. Ma ogromne możliwości, niektórzy widzą w niej Dafne Schippers. Polska tak szybkich dziewczyn nie mała od 40 lat.

Najpierw była Ewa Swoboda. Dziewczyna z Żor w 2014 roku pokonała 60 metrów w 7,46 sekundy. To był wynik, na który polska lekkoatletyka czekała wieki; poprzedni rekord kraju juniorek młodszych Zofia Bielczyk wybiegała cztery dekady wcześniej.

Teraz ułamki sekund z jej wyniku zeskrobała Skrzyszowska. Zawodniczka Skry Warszawa podczas zawodów w Toruniu osiągnięcie Swobody biła dwukrotnie, startem finałowym wynosząc rezultat na 7,43 sekundy. Tego samego dnia "wykręciła" jeszcze życiówkę w skoku w dal, a ledwie tydzień wcześniej pobiła rekord Polski U-18 na 60 metrów przez płotki (8.29).

Rekordy PolskiU-18U-20SeniorzySkrzyszowska
60 m7.43 sek.7.07 sek.7.07 sek.7.43 sek.
60 m p/płotki8.29 sek.8.00 sek.7.77 sek.8.29 sek.
skok w dal (hala)6.12 m6.38 m6.74 m5.99 m
skok w dal (stadion)6.41 m6.60 m6.97 m6.08 m


- Ma ogromne możliwości. Ostatnią tak wszechstronną zawodniczką - zachowując wszelkie proporcje - była chyba Irena Szewińska, która zdobywała medale i w biegach, i w skoku w dal. Dziś sport wygląda jednak inaczej. Inny jest poziom, a specjalizacja lekkoatletek następuje dużo szybciej - mówi nam trener Skrzyszowskiej Przemysław Radkiewicz.

Talent z mlekiem matki

Młoda biegaczka 20 kwietnia skończy siedemnaście lat. Talent wyssała z mlekiem matki, olimpijki z Seulu i brązowej medalistki halowych mistrzostw Europy w skoku w dal. Sportowcem był także jej ojciec, Pia wychowała się więc na stadionie.

Przejęła dobre geny, ale w rozmowie z portalem sprinterzy.com zauważa przytomnie: - Wyników nie zawdzięczam jedynie talentowi, ale poświęceniu i pracy wkładanej codziennie w treningi.

Na poważnie Skrzyszowska sportem zajęła się pięć lat temu. Jest wszechstronna, należy do kadry wieloboistek. Biega, skacze w dal i wzwyż, pcha kulą. Sama mówi, że w przyszłości wybierze tę konkurencję, która będzie jej dawała najwięcej przyjemności.

Radkiewicz: - Dziś chyba najbardziej lubi skok w dal. To spokojna konkurencja, bez stresu związanego z bezpośrednią walką na bieżni. Poza tym łatwiej w niej o wyniki na poziomie światowym niż chociażby w sprincie.

Talent czeka na sponsora

Teraz Skrzyszowskiej potrzeba spokoju. - Staram się jej tłumaczyć, że lekka atletyka to nie piłka nożna i zamieszanie po sukcesie trwa krótko - podkreśla Radkiewicz. I dodaje, że w jej wieku z formą bywa różnie: - Nie planuje się jednego szczytu w sezonie, makrocykle nastawione są na ogólny rozwój zawodnika. Dyspozycja więc przychodzi i odchodzi. No i wciąż to tylko hala, nie stadion.

Niektórzy przykładają talent Skrzyszowskiej do żywota Dafne Schippers. Holenderki, która po juniorskich sukcesach w wieloboju zdobywa dziś medale mistrzostw świata w sprincie. Inni zestawiają je ze Swobodą. - Różni je temperament. Pia jest spokojna, zdystansowana. Zupełnie inna od Ewy, ekstrawertyczki - wyjaśnia nasz rozmówca.

W najbliższych tygodniach najważniejsze dla jego zawodniczki będą halowe mistrzostwa Polski juniorów młodszych w Toruniu. Startów ze starszymi zawodnikami na dziś w planach nie ma. Podobnie wyglądają założenia na lato, z mistrzostwami Europy U-18 w Gyor jako imprezą docelową.

Skrzyszowska w poprzednim roku była stypendystką Sportowej Akademii Veoila. Fundacja pomogła jej sportowo rosnąć, teraz młoda zawodniczka wpadła jednak w finansową dziurę. Beneficjentem ministerialnego programu "Team 100" będzie mogła zostać dopiero za rok, jako junior starszy. A wsparcie talentowi przydałoby się już teraz.

Radkiewicz: - Pia chętnie nawiąże współpracę ze sponsorem. Jeśli ktoś chciałby pomóc w jej sportowym rozwoju, zapraszamy.

Autor na Twitterze:

Młode Polki biją rekordy

Trwający sezon halowy świetnymi wynikami naznaczyły także inne młode lekkoatletki:
- Anna Łyko (4,05 m; halowy rekord Polski U-18 w skoku o tyczce),
- Beata Topka (6:02.65; halowy rekord Polski U-20 na 2000 metrów),
- Klaudia Kazimierska (6:09.02; halowy rekord Polski U-18 na 2000 metrów).

ZOBACZ WIDEO Paweł Fajdek: Nie tak powinien wyglądać idealny sezon. Mam nadzieję, że wszystko przede mną

Czy Pia Skrzyszowska poprawi w tym sezonie rekord Polski U-18 w biegu na 60 metrów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL