WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Na zdjęciu: Anna Kiełbasińska

Życiowa forma Anny Kiełbasińskiej. Polka najlepsza w Europie

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Anna Kiełbasińska wyrasta na królową zimy. Polska biegaczka pobiła dwa rekordy życiowe, a w biegu na 200 metrów ma najlepszy wynik w Europie. 27-latka w takiej formie nie była nigdy.

Warszawianka wiedziała, że ten sezon będzie inny niż wszystkie. Już kilka miesięcy temu zapowiedziała nam, że "zmienia branżę". - To będzie przełomowy rok - mówiła. Na 200 metrów w kraju wygrała już wszystko, przyszedł więc czas na nowe wyzwania i wydłużenie dystansu. Pierwsze efekty przerosły oczekiwania.

Słowe są zbędne, liczby mówią same. Dwie "życiówki", pierwsze miejsce na europejskich listach. Jakby tego było mało, Kiełbasińska trenerowi sztafety 4x400 metrów już teraz dała sygnał: "Halo, jestem!". Tej zimy szybciej od niej biegały tylko Justyna Święty-Ersetic oraz Patrycja Wyciszkiewicz.

Najlepsze Polki w biegu na 400 metrów (sezon halowy)

ZawodniczkaCzasMiejsce
Justyna Święty-Ersetic52.7903.02 (Karlsruhe)
Patrycja Wyciszkiewicz53.0004.02 (Spała)
Anna Kiełbasińska53.4004.02 (Spała)
Natalia Kaczmarek53.4210.02 (Spała)
Iga Baumgart-Witan53.5603.02 (Mondeville)

- Zimą wprowadziliśmy w treningu zmiany pod kątem tych 400 metrów, podeszliśmy trochę luźniej do zajęć szybkościowych. Poza tym technika chyba wreszcie wchodzi mi w krew, pojawia się automatyzm. Niektórzy mówią, że trzeba powtórzyć coś 10 tysięcy razy, żeby być mistrzem. I ja w zakresie techniki chyba się do tej liczby powtórzeń powoli zbliżam - wyjaśnia ze śmiechem.

Rekordu na najdłuższym dystansie się spodziewała, jego brak byłby rozczarowaniem. W przypadku dwustetki "życiówka" (23.12) jest już blisko, do obronienia pierwszego miejsca na europejskich listach - to cel - może być niezbędna. A wynik w sprincie (7.23)? "Totalny szok". Dzięki niemu Kiełbasińska wyjazd na halowe mistrzostwa świata do Birmingham ma już w kieszeni.

Europejskie tabele w biegu na 200 metrów (sezon halowy)

ZawodniczkaCzasMiejsce
Anna Kiełbasińska23.1909.02 (Eaubonne)
Tatjana Pinto23.3210.12 (Paderborn)
Rebekka Haase23.3210.02 (Chemnitz)
Ama Pipi23.3810.02 (Fayetteville)
Helene Ronningen23.4104.02 (Barum)

Uroku wynikom Kiełbasińskiej dodaje to, że obrazek z jej kariery to przecież historia dziewczyny po przejściach. Po igrzyskach w Londynie (2012) została bez środków do życia, utrzymywała ją mama. Wreszcie z pomocą przyszło wojsko i po czterech miesiącach biegania z karabinem warszawianka mogła wrócić do treningów.

Cztery lata później, przed wyjazdem do Rio (2016), biegaczka podzieliła się z kibicami największą tajemnicą: nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną objawiającą m. in. okresową utratą włosów. Pisała, że nie chce być tchórzem i traktuje to jako wyzwanie. Dała radę. A dziś biega, jak nigdy wcześniej.

ZOBACZ WIDEO Cristiano Ronaldo z hat-trickiem i asystą - skrót meczu Real Madryt - Real Sociedad [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS 1]


Trenujesz bieganie? Sprawdź z jakich aplikacji do uprawiania sportu warto skorzystać, znajdziesz je TUTAJ.

Czy Anna Kiełbasińska awansuje do finału biegu na 60 metrów podczas HMŚ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):