Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Irena Szewińska Newspix / Rafał Oleksiewicz/Press Focus / Na zdjęciu: Irena Szewińska

IAAF uhonoruje 12 legend lekkoatletyki. Wśród nich Polka Irena Szewińska

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) postanowiło stworzyć projekt, mający na celu uhonorowanie największych legend dyscypliny. Jedna z pamiątkowych tablic pojawi się w Bydgoszczy i będzie poświęcona Irenie Szewińskiej.

Pamiątkowe tablice dla zmarłych już lekkoatletów zawisną w miejscach, pamiętających sukcesy danych sportowców. Ta poświęcona Irenie Szewińskiej pojawi się na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, na którym polska legenda podczas Grand Prix Brdy w 1976 r., pobiła rekord świata w biegu na 400 metrów.

- Nie ma sensu umieszczać tablic na ścianach każdego olimpijskiego stadionu, ponieważ były one świadkami niezliczonych epickich wydarzeń w naszej historii, to są już znane miejsca. Zamiast tego chcemy zwrócić uwagę na mniej znane lokalizacje związane z wyjątkowymi występami - tak wybór miejsc argumentuje prezydent IAAF, Sebastian Coe.

Oprócz Szewińskiej, pamiątkowe tablice będą poświęcone innym lekkoatletom. Wśród dwunastki uhonorowanych znajdują się jeszcze Emil Voigt, Eric Lemmin, Paavo Nurmi, Midred Didrikson, Chuhei Nambu, Jesse Owens, Fanny Blankers-Koen, Emil Zatopek, Adhemar da Silva, Betty Cuthbert i Abede Bikila.

Wygląd takiej tablicy nie jest jeszcze znany. IAAF ogłosiła konkurs na projekt. W uroczystości, podczas której ogłoszono akcję, uczestniczyli mąż pani Ireny, Janusz Szewiński oraz jej syn Andrzej. Przekazali oni do kolekcji IAAF kolce, w których w latach 70-tych startowała polska biegaczka.

Szewińska zmarła w czerwcu tego roku. Wybitna lekkoatletka w swojej karierze zdobyła 7 olimpijskich medali - 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

ZOBACZ WIDEO: Rajd Barbórka 2018. Dlaczego zawody są tak wyjątkowe?

Komentarze (2):

 • yes Zgłoś
  "były one świadkami niezliczonych epickich wydarzeń w naszej historii" - epicki?epika, liryka i dramat - to od tego?
  • Marc. Zgłoś
   Cenna inicjatywa IAAF i dobry pomysł z umieszczeniem pamiątkowej tablicy poświęconej Irenie Szewińskiej w miejscu, gdzie legendarna lekkoatletka pobiła rekord świata.(mam nadzieję,
   Czytaj całość
   że autorzy stworzą lepszy projekt tablicy od tej w szkole w Łomiankach)

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL