WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / Na zdjęciu: Caster Semenya

Caster Semenya czeka na wyrok. Trybunał Arbitrażowy opóźnił podjęcie decyzji

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu wciąż nie podjął decyzji ws. Caster Semenyi. Przyszłość biegaczki pozostaje niewiadomą. Wyrok w tej sprawie ma zostać ogłoszony pod koniec kwietnia.

Spór pomiędzy międzynarodową federacją lekkoatletyczną (IAAF) oraz Caster Semenyą trwa od kilku miesięcy. IAAF zajmuje się sprawą podwyższonego testosteronu w organizmach kobiet, dzięki czemu mają one biologiczną przewagę nad rywalkami. Tak jest w przypadku biegaczki z Republiki Południowej Afryki.

IAAF chce, by zawodniczki z podwyższonym poziomem testosteronu za pomocą specjalnej terapii obniżyły jego wartość do poziomu "kobiecego". W przeciwnym razie powinny startować razem z mężczyznami. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie.

Zobacz także: Czy Caster Semenya jest kobietą? Jedno z najważniejszych przesłuchań w dziejach sportu

Semenya dąży do obalenia przepisów wprowadzonych przez IAAF. Lekkoatletyczna federacja nie zamierza jednak odpuszczać. CAS pierwotnie decyzję miał podjąć 26 marca, ale ostatecznie przesunął termin wydania wyroki w tej sprawie. Sąd czeka na to, by obie strony przedstawiły nowe materiały i dowody.

ZOBACZ WIDEO Robert Lewandowski skomentował mecz z Austrią. "Styl jest nieważny, liczy się zwycięstwo"


"Od przesłuchania w dniach 18-22 lutego, strony złożyły dodatkowe wnioski i materiały oraz zgodziły się na odroczenie wydania wyroku do końca kwietnia 2019 roku. Nie ustalono jeszcze żadnej konkretnej daty" - przekazało CAS w specjalnym oświadczeniu.

Semenya nie zgadza się z tym, że nowe regulacje IAAF obejmują jedynie średnie dystanse - od 400 do 1 500 metrów, przez co zawodniczka z RPA uważa, że zasada została skierowana przeciwko niej. Z kolei IAAF broni się, że przepisy zostały wprowadzone na podstawie badań naukowych, które pokazują, że w konkurencjach biegowych wyższy poziom testosteronu daje zawodniczką znaczną przewagę nad konkurentkami.

Kto według Ciebie ma rację w sporze pomiędzy IAAF i Caster Semenyą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

    PRZEJDŹ NA WP.PL