Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Edward ZakayoGetty Images / Charlie Crowhurst / Na zdjęciu: Edward Zakayo

Wygląda na więcej niż 17 lat. Afera z wiekiem Edwarda Zakayo

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Wiek kenijskiego biegacza, Edwarda Zakayo, wywołuje coraz większe kontrowersje. Klub Kenijczyka pokazał jednak papiery, które mają świadczyć o tym, że sportowiec rzeczywiście ma 17 lat.

17-letni Edward Zakayo jest objawieniem ostatnich miesięcy w biegach lekkoatletycznych. Wątpliwości budzi jedynie wiek Kenijczyka, który trenuje w Benfice Lizbona.

Kibice w mediach społecznościowych podejrzewają, że doszło w tym przypadku do oszustwa. Zdaniem zdecydowanej większości internautów, Zakayo (na zdjęciu głównym) musi mieć więcej niż 17 lat.

W odpowiedzi na zarzuty, działacze Benfiki pokazali dokumenty swojego zawodnika, które mają być dowodem na to, że o żadnym oszustwie nie ma mowy. W paszporcie oraz na karcie rejestracyjnej sportowca w IAAF w rubryce "data urodzenia" widnieje... 25 listopada 2001 r.

ZOBACZ: Gwiazda Diamentowej Ligi wyrzucona z samolotu. Afera z udziałem Timothy'ego Cheruiyota >>

1.

record.ptrecord.pt
2.
record.ptrecord.pt
Zakayo pomimo młodego wieku ma już na koncie kilka dużych sukcesów na bieżni. Kenijczyk jest mistrzem świata U-20 na dystansie 5000 metrów (z Tampere w 2018 r.). W tym roku wygrał na tym dystansie podczas mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie. Rekord życiowy Zakayo na 5000 m wynosi 13:03.19.

ZOBACZ: Caster Semenya grozi IAAF: zrezygnuję ze startów w MŚ >>

ZOBACZ WIDEO Niezniszczalna. Joanna Jóźwik wygrała z kontuzją [cała rozmowa]

Komentarze (17):

 • Królowa Śniegu Zgłoś
  Akurat z Afrykańczykami zdarzały się takie afery i wychodziło czasem, po badaniach, że mówili prawdę. To inny styl życia, inny klimat, czasem niedożywienie w dzieciństwie, różne
  Czytaj całość
  choroby i człowiek wygląda na dużo starszego. Jeśli będą wątpliwości to na pewno IAAF pośle go na badania, tak jak robił to w przypadku zawodniczek z wątpliwą płcią i wtedy cały zespół lekarzy stwierdzi ile on ma lat. Semenyę też skierowano i cały zespół lekarzy ją badał i uznał, że jest kobietą, ma damskie organy, ale kobietą hermafrodytyczną, która ma również męskie organy wewnętrzne, które są niedorozwinięte, ale produkują testosteron w nadmiarze.
  • wesly Zgłoś
   No i co z tego? Wygra parę juniorskich olimpiad i na emeryturę, bo już będzie za stary i słaby na wyczyn. Łowcy talentów wychaczyli go z jakiejś wioski, bo jako jeden spierdzielil przed
   Czytaj całość
   czarną pantera, no to dawaj go do Europy, jakąś kasę się zarobi a że najłatwiej jest w juniorach to damy mu 17 lat i do boju!!!
   • Robertus Kolakowski Zgłoś
    Rodzice powiedza, ze na zime sie chyba rodzil, a na ktora, to nikt nie wie. I tyle!
    Wszystkie komentarze (17)

    Komentarze (17)

    ×
     Wszystkie komentarze (17)
     PRZEJDŹ NA WP.PL