Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Flaga rosyjskaGetty Images / Ryan Pierse / Flaga rosyjska

Lekkoatletyka. Afera dopingowa w Rosji. Prezes RUSAF podał się do dymisji

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Dwa dni po zawieszeniu przez władze lekkoatletyczne Dmitrij Szliachtin zrezygnował z funkcji prezesa rosyjskiej federacji. Występ Rosji w IO Tokio 2020 ciągle jest zagrożony.

Prezes rosyjskiej federacji lekkoatletycznej (RUSAF), Dmitrij Szliachtin, w sobotę podał się do dymisji z powodu oskarżeń WADA w związku z rzekomym fałszowaniem przez działaczy RUSAF dokumentacji badania antydopingowego skoczka wzwyż Daniła Łysenki.

W czwartek (21 listopada) organ odpowiedzialny za walkę z dopingiem w lekkoatletyce (AIU) zawiesił Szliachtina i czterech innych działaczy z Rosji. Decyzja ma związek z utrudnianiem dochodzenia ws. nieodbytego testu u Łysenki. Słynny skoczek wcześniej nie poinformował kontrolerów o miejscu swojego pobytu, czym złamał przepisy antydopingowe.

Szliachtin został prezesem RUSAF w styczniu 2016 r. Obejmując stanowisko zapowiadał, że Rosjanie za jego kadencji powrócą na arenę międzynarodową.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio. Anna Kiełbasińska bez nominacji na Sportowca Roku. "Przykra sprawa"

ZOBACZ: Pavel Kolobko: Nie było żadnych manipulacji danymi >>

"Prawie cztery lata później zawieszenie z powodu afery dopingowej nadal obowiązuje i występ Rosji w IO Tokio 2020 ciągle jest poważnie zagrożony" - komentuje brytyjski "The Guardian".

Od 2015 r. rosyjska federacja jest zawieszona w prawach członka World Athletics (poprzednio IAAF). Reprezentanci tego kraju mogą rywalizować na arenie międzynarodowej pod flagą neutralną, ale jedynie po przejściu specjalnej procedury i otrzymaniu zgody AIU.

ZOBACZ: Rosyjski skoczek wzwyż nie wystąpi na ME w Berlinie. Był jednym z faworytów do złota >>

Komentarze (1):

 • yes Zgłoś
  Rosja w przedstawianym i przedstawionym zakresie nie jest reformowalna. Mogą na swoim podwórku pomachać miotłą, chyba jednak bez zamiatania ;)Jeszcze 07 listopada 2019, 10:18 pisały
  Czytaj całość
  SF: "Kontrowersyjna decyzja IAAF". Czy w SF pisano coś o okolicznościach zmiany i zmianie nazwy na World Athletics?? Wiem, że w ten sposób światowi szefowie odcinają się od niechlubnej przeszłości - czy jednak chodzi o nazwę?? Czym nazwa podpadła?

  Komentarze (1)

  ×
  PRZEJDŹ NA WP.PL