Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Witold Bańka Newspix / GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWS / Na zdjęciu: Witold Bańka

"To bardzo dobry sygnał". Witold Bańka skomentował karę dla Rosji za aferę dopingową

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Szef WADA Witold Bańka poparł decyzję o wprowadzeniu sankcji dla Rosji za manipulacje danymi ws. dopingu. Zapewnił, że WADA chce chronić uczciwych sportowców.

Witold Bańka, który od 1 stycznia obejmie funkcję przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), zabrał głos ws. wykluczenia Rosji m.in. z letnich i zimowych igrzysk olimpijskich oraz z piłkarskiego mundialu w Katarze w 2022 r. (więcej TUTAJ).

Zdaniem szefa WADA, decyzja jest słuszna. Bańka zdradził, że nałożenie kar na Rosję poparli wszyscy członkowie Komitetu Wykonawczego. - To bardzo dobry sygnał, jeśli chodzi o zwalczanie dopingu w przyszłości - ocenił były minister sportu (w latach 2015-19), cytowany przez Polską Agencję Prasową.

35-letni Bańka podkreślił, że swoją decyzją WADA chce chronić uczciwych zawodników i zostawia furtkę dla tych, którzy nie byli zamieszani w proceder dopingowy w Rosji. Sportowcy z tego kraju, po udowodnieniu, że nie stosowali zakazanych substancji, nadal bowiem będą mogli startować na arenie międzynarodowej pod neutralną flagą.

ZOBACZ: Tokio 2020. Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich. Maria Szarapowa już wcześniej zrezygnowała ze startu >>

WADA w związku z podejrzeniami o manipulowanie danymi ws. afery dopingowej nałożyła na Rosję karę czterech lat dyskwalifikacji. Sankcje mają obejmować imprezy rangi międzynarodowej, w tym m.in. IO Tokio 2020, ZIO Pekin 2022 i futbolowe MŚ Katar 2022. Rosjanom przysługuje odwołanie się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

ZOBACZ WIDEO: Stacja Tokio. "Kurczę, co ona zrobiła?". Piotr Małachowski dostał niesamowite wsparcie

Komentarze (5):

 • henryabor Zgłoś
  Tylko po co komu taka olimpiada?! Po co - by wciąż dalej udowadniać swoja supremację! Rosja z Chinami i resztą Nowego Świata, powinna pomyśleć o swojej, całkiem odrębnej Olimpiadzie!
  Czytaj całość
  Zachód i tak już jest w fazie agonalnej.
  • Marek 54 Zgłoś
   A czemu się nie zabiorą za Norwegię ,wszyscy chorują na astmę,?
   • Boski97 Zgłoś
    "Rosyjscy sportowcy i trenerzy mogą zostać dopuszczeni do udziału w międzynarodowych zawodach, jeśli udowodnią, że nie mają związku w łamaniu światowego kodeksu
    Czytaj całość
    antydopingowego."Zawsze myślałem, że trzeba oskarżonemu udowodnić winę, a nie odwrotnie.Podobno, to jedno z podstawowych założeń prawa.Cóż... Nastał Pax Americana .
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL