Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Rhonex KiprutoGetty Images / Na zdjęciu: Rhonex Kipruto

Lekkoatletyka. Fantastyczny wyczyn Rhonexa Kipruto. Pobił rekord świata na 10 km o 14 sekund

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Zaledwie sześć tygodni utrzymał się rekord świata w biegu na 10 km. W niedzielę w Walencji w wielkim stylu najlepszy rezultat o 14 sekund poprawił Rhonex Kipruto.

Umownie funkcjonują dwa rekordy świata w biegu na 10 km - na stadionie i w biegach ulicznych. Ten pierwszy należy do Kenenisy Bekele, który w 2005 roku w Brukseli pokonał 25 okrążeń w czasie 26:17.53 min.

"Uliczny" rekord od 1 grudnia 2019 roku należał do Joshuy Cheptegei. Ugandyjczyk w Walencji ukończył ten dystans w 26:38 min. Ze swojego wyczynu mógł się cieszyć jedynie przez sześć tygodni.

12 stycznia, również w Walencji, nowy rekord świata ustanowił Rhonex Kipruto. Najlepszy wynik poprawił o aż 14 sekund, co jest dużym wyczynem. Zaledwie 20-letni Kenijczyk ustanowił także rekord na 5 km z czasem 13:18 min.

Portal athleticsweekly.com poinformował, że Sheili Chepkirui zabrakło zaledwie trzech sekund do kobiecego rekordu świata. Ponadto Julien Wanders ustanowił nowy rekord Europy z czasem 27:13 min.

Czytaj także:
Wielkie gwiazdy na Copernicus Cup
Dopingowe problemy Wilsona Kipsanga

ZOBACZ WIDEO Marcin Lewandowski: Sezon był idealny, ale oby najlepszy przede mną

Czy bieg uliczny na 10 km powinien być dyscypliną olimpijską?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

 • yes Zgłoś
  Bardziej wierzę w wyniki/rekordy na stadionie. Kiedyś nie uznawano wyników osiąganych z rozprowadzającym/zającami. Biegi nie były reżyserowane i były bardziej naturalne.Teraz
  Czytaj całość
  napiszę trochę o boksie - byli bracia Olechowie udający w finale MP, że walczą w finale ;)

  Komentarze (1)

  PRZEJDŹ NA WP.PL