Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Lamine DiackGetty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Lamine Diack

Kolejny skandal z udziałem Rosjan. Prezydent IAAF miał przyjmować łapówki od dopingowiczów

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Były prezydent IAAF, Lamine Diack, został oskarżony o przyjmowanie łapówek od rosyjskich lekkoatletów w zamian za odraczanie dopingowych zarzutów. Dzięki temu, sportowcy mogli wystąpić na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata.

Były prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), Lamine Diack, miał oferować sportowcom przyłapanym na dopingu odroczenie zarzutów. "The Guardian" informuje, że Senegalczyk przedstawił propozycję 23 rosyjskim lekkoatletom. Pieniądze z tego procederu miały zostać przeznaczone na walkę o stołek prezydenta Senegalu w 2012 roku. Diack miał finansować jednego z kontrkandydatów dotychczasowego prezydenta - Abdoulaye Wade'a.

Według dokumentów, za "pełną ochronę" sportowcy płacili od 100 do 600 tys. euro. Dzięki łapówkom sportowcy mogli rywalizować na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 r. i lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Moskwie rok później. 

Już w grudniu 2014 r. niemiecka telewizja ARD poinformowała, że rosyjska biegaczka Lilia Szobuchowa zapłaciła władzom IAAF 450 tys. euro w zamian za odroczenie badań jej próbek krwi, by mogła wystąpić w maratonie na igrzyskach w Londynie. Ostatecznie Rosjanka została ukarana za doping dopiero dwa lata później.

Zarzuty korupcyjne postawiono sześciu byłym członkom IAAF. Oprócz Diacka oskarżony jest m.in. jego syn, Papa Massata Diack, który niedawno zaprzeczył postawionym zarzutom. Proces rozpocznie się w poniedziałek, 13 stycznia, w Paryżu.

Były szef IAAF jest oskarżany o kilkukrotne przyjmowanie łapówek. 85-latek miał otrzymywać pieniądze m.in. za tuszowanie dopingu rosyjskich zawodników czy przyznanie organizacji igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Prezydentem IAAF był w latach 1999-2015.

Czytaj teżWładimir Putin grzmi po decyzji WADA. "To bardzo niesprawiedliwe"

Czytaj teżDopingowe problemy Wilsona Kipsanga. Słynny maratończyk zawieszony

ZOBACZ WIDEO Rajd Dakar nie wybacza błędów. Jakub Przygoński jest kierowcą kompletnym

Komentarze (9):

 • karlito Zgłoś
  czemu moje komentarze sa tak wolno dodawane?
  • The Special One Zgłoś
   85 lat i decydował o tak ważnych sprawach? Skompromitowali to się Ci którzy go wybrali chyba że mieli w tym jakiś cel
   • zbanowany Zgłoś
    Skoro brał w łapę to niech nikt mi nie mówi że brał tylko od Rosjan. Płacili mu też inni, a próbują wtopić tylko Rosjan. Niestety działacze to zakała każdego sportu, nie zależy
    Czytaj całość
    im na dyscyplinie tylko na stołku i braniu kasy. Dobrze to powiedział Platini ostatnio - taka FIFA to mafia. szkoda tylko że mu się przypomniało o tym dopiero jak go wkopali... Jak był działaczem to oczywiście było kółko różańcowe, jak wpadł to zrobiła się z FIFA mafia. Działacze brali, biorą i będą brać w łapę. Stawiam że kolarstwo, sporty zimowe, LA jest pełna dopingowiczów. Ludzie zawsze będą brali w łapę, jako zwierzęta stadne zawsze będą dążyć do dominacji bo mają to zwyczajnie we krwi i żadne religie, człowiecze sumienie, pakty o nieagresji i niby humanitaryzm tego nie zmienią. Pokazała to historia i jeszcze pokaże. Każdy samiec dba o własne stado i nic więcej się nie liczy.
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    PRZEJDŹ NA WP.PL