Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Irena Szewińska Newspix / Rafał Oleksiewicz/Press Focus / Na zdjęciu: Irena Szewińska

Lekkoatletyka. Irena Szewińska najlepszą zawodniczką według rankingu prestiżowego pisma

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Od 1956 roku przygotowywany jest ranking najlepszych lekkoatletów w danym sezonie. W klasyfikacji zbiorczej wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Irena Szewińska, która zdobywała punkty w aż sześciu konkurencjach.

Magazyn "Track&Field" przygotowuje ranking najlepszych lekkoatletów nieprzerwanie od 1956 roku. Punkty zdobywa po dziesięciu przedstawicieli każdej konkurencji.

W zestawieniu zbiorczym za lata 1956-2019 najlepsza okazała się Irena Szewińska, choć w żadnej ze swoich konkurencji nie zajęła pierwszego miejsca.

Warto dodać, że Polka punktowała w aż sześciu konkurencjach - biegach na 100, 200, 400 i 400 m ppł, a także w skoku w dal oraz siedmioboju. Łącznie uzyskała 342 punkty, podczas gdy druga Merlene Ottey - 287. Podium uzupełniła Heike Drechsler - 237.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Biegacze z Afryki zdominują igrzyska? "Nadal mogą normalnie trenować na wysokościach"


Irena Szewińska to trzykrotna mistrzyni olimpijska. Złote medale zdobywała na trzech różnych imprezach - w Tokio 1964 (sztafeta 4x100 m), Meksyku 1968 (bieg na 200 m) oraz Montrealu 1976 (bieg na 400 metrów). Jest także pięciokrotną mistrzynią Europy.

W rankingu znalazły się jeszcze inne reprezentantki Polski. W rzucie młotem pierwsze miejsce ex aequo zajęła Anita Włodarczyk. Mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata zapisała na swoim koncie 106 punktów, tyle samo co Niemka Betty Heidler.

Wyróżniono także dwie polskie tyczkarki - Monikę Pyrek i Annę Rogowską, które zajęły odpowiednio 5. i 10. miejsce w rankingu wszech czasów "Track&Field".

Czytaj także:
Koronawirus. Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy odwołane
Marcin Lewandowski ma mały kryzys. "Zaraz to minie"

Czy - twoim zdaniem - Irena Szewińska to najwybitniejsza polska lekkoatletka w historii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL