Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Szymon Ziółkowski siódmy w rzucie młotem

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Mistrz olimpijski z Sydney Szymon Ziółkowski na siódmym miejscu ukończył londyński finał rzutu młotem. Złoty medal wywalczył Krisztian Pars z Węgier.

 Wieczorny konkurs nie stał na zbyt wysokim poziomie - cztery lata temu w Pekinie odległość 80 metrów nie dałaby miejsca nawet w czołowej piątce. Tymczasem w Londynie przez cały finał oddano zaledwie jeden jedyny rzut powyżej tej granicy. Mimo to niespodzianek zabrakło, gdyż zawodnicy spoza ścisłej czołówki nie zdołali wykorzystać słabszej formy faworytów. W tej sytuacji ze złota zasłużenie cieszył się Krisztian Pars z Węgier, który posłał swój młot na 80,59 m. i potwierdził, że w bieżącym sezonie jest postacią numer jeden w tej dyscyplinie sportu.

Dla Parsa ten złoty medal jest ukoronowaniem kariery. Węgier w tym roku zdobył już złoty medal mistrzostw Europy, jednak na światowej arenie miał "tylko" srebro z mistrzostw świata w Daegu. Cztery lata temu Pars na poprzednich igrzyskach olimpijskich był czwarty, następnie po dyskwalifikacji Iwana Tichona i Wadima Dewiatowskiego awansował na drugie miejsce, jednak białoruscy dopingowicze znaleźli formalny błąd w sposobie przeprowadzenia badania i przed Sportowym Trybunałem Arbitrażowym odzyskali medale, choć powszechnie wiadomo było, że zdobyli je w sposób nieuczciwy. Pars spadł więc z powrotem na czwarte miejsce i na olimpijski medal czekał aż do Londynu, gdzie w końcu był najlepszy. Nawiasem mówiąc, wspomniany Tichon również przyjechał do stolicy Wielkiej Brytanii, jednak IAAF nie dopuściła go do startu.

Za plecami Parsa uplasowali się Primoz Kozmus i Koji Murofushi co oznacza, że w przypadku medalistów nie można mówić o jakimkolwiek zaskoczeniu, gdyż medale trafiły w ręce zawodników od lat będących w ścisłej czołówce. Co ciekawe, cała trójka stała na podium również w trakcie ubiegłorocznych mistrzostw świata w Daegu, choć wtedy w innej kolejności.

Polscy kibice liczyli na Szymona Ziółkowskiego mając w pamięci jego złoty medal olimpijski z Sydney. Weteran polskiej ekipy od dłuższego czasu nie ma już formy sprzed lat, jednak po cichu liczyliśmy na dobry wynik. Ziółkowski w Londynie stopniowo poprawiał się z rzutu na rzut aż wreszcie w piątej kolejce uzyskał 77,10 m. Niestety, taki wynik wystarczył tym razem tylko do siódmego miejsca co oznacza powtórkę z Pekinu, gdy Ziółkowski również był siódmy. Do wyniku Murofushiego Polakowi zabrakło tylko 1,61 metra. Drugi z Polaków,Paweł Fajdek, odpadł w eliminacjach paląc wszystkie trzy próby.

MiejsceZawodnikKrajWynik
1Krisztian ParsWęgry80,59
2Primoż KozmusSłowenia79,36
3Koji MurofushiJaponia78,71
4Oleksiej SokyrskijUkraina78,25
5Kirił IkonnikowRosja77,86
6Lukas MelichCzechy77,17
7Szymon ZiółkowskiPolska77,10
8Nicola VizzoniWłochy76,07


Pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w 1999 roku, kiedy to został mistrzem świata juniorów młodszych. Dwa lata później zdobył złoty medal i tytuł mistrza Europy juniorów. W 2003 roku w Bydgoszczy zwyciężył w młodzieżowych mistrzostwach Starego Kontynentu.

W pierwszym występie w igrzyskach olimpijskich (2004) zajął piąte miejsce. Cztery lata później w Pekinie był czwarty, a po dyskwalifikacji za doping dwóch białoruskich medalistów jemu przyznano srebrny medal. Jednak w 2010 roku Sportowy Sąd Arbitrażowy z siedzibą w Lozannie uznał testy antydopingowe za nieważne, ponieważ laboratorium w stolicy Chin nie spełniało międzynarodowych standardów i Węgier powrócił na czwarte miejsce.
 
Krisztian Pars - sylwetka

urodzony: 18 lutego 1982 roku w Kormend

wzrost: 188 cm
waga: 117 kg

największe osiągnięcia:

igrzyska olimpijskie

1. miejsce (2012)

mistrzostwa świata

2. miejsce (2011)

mistrzostwa Europy

1. miejsce (2012)
3. miejsce (2010)

Komentarze (2):

 • Grek Zorba Zgłoś
  zapłacił frycowe ale stypendium brał od kilku lat bez mrugnięcia okiem. Dla mnie są to jaja. Gość przygotowuje się na nasz koszt, jedzie na igrzyska i w eliminacjach spala wszystkie
  Czytaj całość
  podejścia. No nie mówcie mi, ze zawodowiec takie rzeczy robi? Przecież to jest jawny sabotaż. A dla Ziółka podziekowania. Pamiętam Sydney i to co się wówczas działo po złocie. To pamiętamy i 7 miejsce też trzeba cenić. Brawo!
  • Observator Zgłoś
   Szymon walczył ale na więcej nie było GO dzisiaj stać !Za to Paweł F. pewnie pluje sobie w twarz - "teoretycznie" miałby medal w kieszeni a przy odrobinie szczęścia powiniendzisiaj
   Czytaj całość
   wygrać ten konkurs - no cóż -zapłacił "frycowe " - szkoda !!!

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL