Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Jamajka wygrała sztafetę 4 x 100 metrów! Wspaniały nowy rekord świata!

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Nie było niespodzianki w sztafecie 4x100 metrów - zgodnie z przewidywaniami wygrali murowani faworyci, Jamajczycy. Usain Bolt i jego koledzy z kadry pobili dodatkowo własny rekord świata.

Finał sztafety 4x100 metrów był ostatnią konkurencją rozgrywaną na stadionie w ramach igrzysk w Londynie, a jednocześnie kończącą starty w sobotni wieczór. Rywalizacja zapowiadała się arcyciekawie, gdyż w pamięci wszystkich był finał sprzed czterech lat, gdy Jamajczycy pobili rekord świata - 37,04 s. W Londynie pytaniem nie było to, czy obronią tytuł mistrzowski, ale czy zdołają po raz pierwszy w historii zejść poniżej bariery 37 sekund.

Jak się okazało, zdołali, i to w fantastycznym stylu - nowy rekord świata to od soboty 36,84 s. Początkowo z przodu byli Amerykanie, jednak wiązało się to z tym, że już na drugim i trzecim odcinku wystawili Justina Gatlina i Tysona Gay'a. W końcówce wszystko wróciło do normy - najpierw Gay został doścignięty przez Yohana Blake'a, a następnie Usain Bolt bez problemów rozprawił się z Danielem Baileyem. Mimo tego, że Jamajczycy pobili rekord świata aż o 0,2 sekundy, nie sposób nie oprzeć się wrażeniu, że czas wciąż może być jeszcze lepszy - szczególnie w strefie zmian widać było rezerwy. Prócz wspomnianych Blake'a i Bolta w najlepszym zespole znaleźli się jeszcze biegnący na pierwszej zmianie Nesta Carter i na drugiej Michael Frater.

Zwycięstwo reprezentacji Jamajki oznacza, że Usain Bolt  zdobył swój trzeci złoty medal igrzysk w Londynie. Łącznie Bolt ma już sześć medali olimpijskich z najcenniejszego kruszcu - poprzednie trzy zdobył cztery lata temu w Pekinie.

O poziomie finałowego biegu świadczy fakt, że Amerykanie, którzy wywalczyli srebrny medal, zdołali wyrównać rekord Jamajczyków z poprzednich igrzysk. Brąz trafił w ręce sprinterów z Trynidadu i Tobago, choć stało się to po dyskwalifikacji Kanadyjczyków - na mecie to oni zameldowali się na trzecim miejscu, jednak okazało się, że w trakcie finału jeden z nich przekroczył w pewnym momencie linię swojego toru. Zespół z Kanady długo nie mógł pogodzić się z takim werdyktem sędziów.

MiejsceKrajSkładCzas
1JamajkaCarter, Frater, Blake, Bolt36,84
2USAKimmons, Gatlin, Gay, Bailey37,04
3Trynidad i TobagoBledman, Burns, Callender, Thompson38,12
4FrancjaVicaut, Lemaitre, Pessonneaux, Pognon38,16
5JaponiaYamagata, Eriguchi, Takahira, Iizuka38,35
6HolandiaMariano, Martina, Codrington, Van Luijk38,39
7AustraliaAlozie, Ntiamoah, McCabe, Ross38,43
DSQKanadaSmellie, Smith, Connaughton, Warner38,07 - DSQ

Komentarze (15):

Wszystkie komentarze (15)

Komentarze (15)

    Wszystkie komentarze (15)
    PRZEJDŹ NA WP.PL