Najnowsze Wyniki/Kalendarz
USA, Kanada i Meksyk zorganizują MŚ w 2026 roku Getty Images / Spencer Platt / USA, Kanada i Meksyk zorganizują MŚ w 2026 roku

Znamy gospodarza mistrzostw świata 2026!

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Kongres FIFA zdecydował, że mistrzostwa świata w 2026 roku zorganizuje wspólna kandydatura Kanady, Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych. Kontrkandydatem było Maroko. Po raz pierwszy w historii mundial odbędzie się w trzech krajach.

Na środowym zjeździe kongresu FIFA podjęto decyzję ws. gospodarza mistrzostw świata w 2026 roku. O to miano walczyły: Maroko i wspólna kandydatura Kanady, Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych.

Przed głosowaniem znacznie więcej szans dawano tej drugiej opcji. Atutem miało być doświadczenie kandydatów. USA w 1994 roku zorganizowało mundial, Meksyk dwukrotnie pełnił rolę gospodarza MŚ (1970, 1986), a Kanadyjczycy przygotowali wiele juniorskich imprez. Portal Sport1.de informował o tym, że potrójna kandydatura jest faworytem prezydenta FIFA, Gianniego Infantino.

Spekulacje się potwierdziły. Wspólna kandydatura Kanady, Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych zebrała w głosowaniu aż 67 procent (134 głosy, Maroko 65). Takiego wyboru dokonali członkowie organizacji FIFA, a nie osoby zasiadające w Komitecie Wykonawczym. To istotna zmiana w porównaniu do poprzednich edycji. Po zarzutach korupcyjnych związanych z wyborem gospodarza MŚ w 2018 i 2022 roku postanowiono zmienić zasady.


Warto odnotować, że po raz pierwszy w historii MŚ w 2026 roku wystąpi 48 zespołów. Z racji zwiększenia liczby uczestników, automatycznie zostanie rozegranych więcej spotkań. Odbędzie się 80 meczów, a cały turniej potrwa 34 dni.

Po 10 spotkań odbędzie się w Kanadzie i Meksyku, natomiast 60 meczów - w Stanach Zjednoczonych.

Dodajmy, że na stronie FIFA opublikowano szczegółowe wyniki głosowania. Polska poparła zwycięską kandydaturę - zobacz TUTAJ.
ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Kamil Glik pojedzie do Rosji. Tak przechodził testy sprawnościowe

Czy wybór kandydatury USA-Kanady-Meksyku jest zaskoczeniem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (14):

Wszystkie komentarze (14)

Komentarze (14)

×
Wszystkie komentarze (14)
PRZEJDŹ NA WP.PL