WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: kibice reprezentacji Anglii

Mundial 2018. FIFA ostrzega angielskich kibiców przed "Brexit derby"

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Władze światowej federacji piłkarskiej wysłały jasny przekaz w kierunku angielskich kibiców, że przyśpiewki na temat Brexitu w trakcie meczu z Belgią nie będą mile widziane.

W ostatnim meczu fazy grupowej na mistrzostwach świata w Rosji reprezentacja Anglii zagra z Belgią (w czwartek, 28 czerwca). Stawką pojedynku w Kaliningradzie będzie pierwsze miejsce w grupie G.

Spotkanie Anglików z Belgami wywołuje duże zainteresowanie kibiców oraz mediów i to nie tylko ze względu na wysoką formę obu zespołów. Fani z Wysp Brytyjskich mówią o tej konfrontacji "Brexit derby", nawiązując do rozpoczęcia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 r.), a także faktu, że Bruksela jest stolicą Belgii oraz UE.

FIFA przed czwartkowym meczem przestrzegła Angielską Federację Piłki Nożnej (The FA), że w przypadku złamania przez kibiców zasady dotyczącej "prezentowania obraźliwych lub politycznych sloganów w jakiejkolwiek formie" będzie musiała wszcząć śledztwo.

The FA musi się więc liczyć z sankcjami, jeśli w trakcie meczu w Kaliningradzie sympatycy Synów Albionu będą intonować przyśpiewki na temat Brexitu.

Przypomnimy, że podczas mundialu w Rosji FIFA jest bardzo restrykcyjna, jeśli chodzi o polityczne manifestacje na trybunach. Kary nie uniknął m.in. PZPN, który będzie musiał zapłacić 10 tysięcy franków szwajcarskich (około 37,5 tysiąca złotych) za to, że podczas meczu Polska - Senegal (1:2) ochrona odebrała fanom Biało-Czerwonych flagę z napisem "Zator Polska", którą uznano za "nacechowaną politycznie" - więcej TUTAJ.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Anglia - Panama: hat-trick Kane'a. Gol na 6:0 (TVP Sport)
Mundial 2018. Anglia - Panama: hat-trick Kane'a. Gol na 6:0 (TVP Sport)

FIFA słusznie karze za polityczne manifestacje na stadionach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

PRZEJDŹ NA WP.PL