Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Piłkarze Iranu podczas MŚ 2018 PAP/EPA / Piłkarze Iranu podczas MŚ 2018

Mundial 2018. Premier Izraela chwali Irańczyków. "Pokażcie taką samą odwagę na ulicach"

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, był pod wrażeniem gry reprezentacji Iranu, która potrafiła powstrzymać Cristiano Ronaldo. Polityk namawia mieszkańców tego kraju, by podobną odwagę pokazali na ulicach.

Izrael i Iran od lat żyją ze sobą w konflikcie. Mimo to premier tego pierwszego kraju, Benjamin Netanjahu, pomaga mieszkańcom Iranu. Izraelski polityk był pod wrażeniem gry reprezentacja Iranu w starciu przeciwko Portugalii. Mecz zakończył się remisem 1:1, a bramkarz Alireza Beiranvand obronił rzut karny Cristiano Ronaldo.

- Czy możecie sobie wyobrazić, jak trudno powstrzymać Ronaldo przed strzeleniem gola? Kiedyś grałem w piłkę nożną. Powiem wam - to prawie niemożliwe. Ale irański zespół po prostu zrobił to, co niemożliwe - mówił Netanjahu w specjalnym filmie opublikowanym na Twitterze.

Przemówienie skierowane w stronę Irańczyków miało ich wezwać do tego, by wyszli na ulice i starali się obalić rządy. Ustrój polityczny Iranu to połączenie nowoczesnej demokracji z religijną dyktaturą. Wszystko pozostaje pod nadzorem autorytetów religijnych. Surowe prawo wzorowane na szariacie coraz bardziej daje się we znaki mieszkańcom Islamskiej Republiki Iranu.

- Oto moje słowa do Irańczyków: pokazaliście odwagę na boisku, a teraz pokażcie taką samą odwagę na ulicach Iranu. Ten kraj ma wiele problemów - zanieczyszczenie powietrza, niedobór wody, miliardy marnowane na terror. Możecie sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby irański rząd zamiast marnować pieniądze w Syrii, Jemenie i na niepotrzebne wojny na Bliskim Wschodzie, zacząłby inwestować pieniądze w rozwiązywanie irańskich problemów? - zapytał Netanjahu.

 

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Padły zarzuty wobec słów Lewandowskiego. "Za dużo zwala na kolegów"

Izraelski premier stara się pomagać Irańczykom. W przeszłości zaoferował pomoc medyczną, by ocalić życie poszkodowanym w wyniku katastrofalnego trzęsienia ziemi. Stworzył też specjalną grupę, która uczy irańskich farmerów oszczędzać wodę.

Netanjahu zdradził, jakie ma marzenie związane z futbolem. - Nigdy nie przestanę opowiadać się za pokojem z Iranem. Któregoś dnia mam nadzieję oglądać mecz piłki nożnej, w którym Iran zmierzy się z Izraelem w wolnym Teheranie. W tym dniu wszyscy będziemy zwycięzcami - stwierdził premier Izraela.

Iran na mistrzostwach świata zajął trzecie miejsce w grupie B i nie wywalczył awansu do kolejnej fazy. Azjaci wygrali z Marokiem 1:0, przegrali z Hiszpanią 0:1 i zremisowali z Portugalią 1:1.

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL