WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Chorwacji

Mundial 2018. Kuba Cimoszko: Dobra atmosfera prowadzi Chorwatów do historii (komentarz)

Kuba Cimoszko
Kuba Cimoszko
Na początku mundialu Zlatko Dalić wyrzucił z kadry Nikolę Kalinicia. Zaryzykował. W kraju krytykowano tę decyzję. Teraz już nikt o tym nie myśli, a selekcjoner triumfuje. Doprowadził bowiem "Hrvatską" do historycznego finału MŚ.

W końcówce pierwszego meczu na MŚ przeciwko Nigerii (2:0) Nikola Kalinić odmówił wejścia na boisko. Tłumaczył się bólem pleców, choć tak naprawdę był niezadowolony ze swojej roli w kadrze. To spowodowało awanturę w obozie Chorwatów i omal nie doprowadziło do podziałów w zespole.

Selekcjoner Zlatko Dalić postanowił działać szybko. Niemal natychmiast odesłał krnąbrnego zawodnika do domu. Chociaż był on dobrym kumplem niektórych kadrowiczów. I niezłym napastnikiem. 

Mimo, że w kraju na trenera spadła spora krytyka, bo "osłabił atak w tak intensywnym turnieju jak mundial, a to nie może skończyć się sukcesem" (tak mówił jeden z ekspertów w rodzimej TV), to ten był pewny o słuszności decyzji. - Zespół składa się z 23 zawodników i każdy musi być zaangażowany. W przeciwnym razie nie ma dobrej atmosfery - tłumaczył. 

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Gmoch zawiedziony postawą Belgów. "Nie dorośli, by grać wyżej niż w półfinale"

Dalić pamiętał, co 20 lat temu poprowadziło Chorwatów do sukcesów. Możliwe nawet, iż wspomniał słowa Slavena Bilicia. - Nigdy w moim życiu nie doświadczyłem takiej dobrej atmosfery. Byliśmy najlepszymi przyjaciółmi. W najlepszych drużynach w dniu meczu ktoś jest niezadowolony, ponieważ nie gra. A u nas tak nie było. Naprawdę wszystko doskonale działało - podkreślał po latach obrońca ekipy z 1998 roku.

Z perspektywy czasu można śmiało powiedzieć, że selekcjoner "Hrvatskiej" miał rację. Usunął z drużyny "sfermentowanego" piłkarza, mogącego popsuć całą drużynę, oczyścił powietrze wokół kadry i dziś jest bohaterem. Niewykluczone, że w dużej mierze dzięki tej odważnej decyzji świętuje awans do historycznego finału.

Czy Chorwacja zostanie mistrzem świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):