WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / SERGEI CHIRIKOV / Reprezentacja Chorwacji

Mundial 2018. Powiew świeżości. Chorwaci dołączyli do światowej elity

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Wielcy Chorwaci pokonali Anglików 2:1 i zostali trzynastą reprezentacją w historii, która zagra o złoto mistrzostw świata. W ostatnim czterdziestoleciu to dopiero trzeci nowy finalista.

Światowa elita to hermetyczne towarzystwo - w dwudziestu turniejach o złoto zagrało ledwie 12 zespołów, osiem z nich zdobyło tytuł. Ostatnim nowym finalistą byli Hiszpanie, którzy od razu sięgnęli po mistrzostwo w 2010 roku. Od lat 80. do prestiżowego grona dołączyli jeszcze Francuzi, triumfatorzy z 1998 roku. 

Chorwaci stali się zarazem najmłodszym krajem na mapie świata, który powalczy o złoto. Od Jugosławii oderwali się dopiero w 1991 roku. Są też trzecią drużyną z Europy Środkowo-Wschodniej w decydującej rozgrywce. Wcześniej dwukrotnie dokonali tego Czechosłowacy i Węgrzy. 

Najczęściej w finale występowali Niemcy (licząc RFN aż osiem razy), triumfowali czterokrotnie. Brazylijczycy w siedmiu meczach wygrali rekordowe pięć tytułów. Najwięcej szans na Puchar Świata zmarnowali Holendrzy, którzy trzykrotnie otarli się o zwycięstwo (1974, 1978, 2010). 

W finale pojawili się też Urugwajczycy, Włosi, Szwedzi, Anglicy, Argentyńczycy.

ZOBACZ WIDEO Polska pójdzie za światowym trendem? "Szukajmy młodego faceta, byłego polskiego piłkarza"Redakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy Chorwaci pokonają Francuzów w finale MŚ 2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

PRZEJDŹ NA WP.PL