WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / SERGEI CHIRIKOV / Reprezentacja Chorwacji

Mundial 2018. Powiew świeżości. Chorwaci dołączyli do światowej elity

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Wielcy Chorwaci pokonali Anglików 2:1 i zostali trzynastą reprezentacją w historii, która zagra o złoto mistrzostw świata. W ostatnim czterdziestoleciu to dopiero trzeci nowy finalista.

Światowa elita to hermetyczne towarzystwo - w dwudziestu turniejach o złoto zagrało ledwie 12 zespołów, osiem z nich zdobyło tytuł. Ostatnim nowym finalistą byli Hiszpanie, którzy od razu sięgnęli po mistrzostwo w 2010 roku. Od lat 80. do prestiżowego grona dołączyli jeszcze Francuzi, triumfatorzy z 1998 roku. 

Chorwaci stali się zarazem najmłodszym krajem na mapie świata, który powalczy o złoto. Od Jugosławii oderwali się dopiero w 1991 roku. Są też trzecią drużyną z Europy Środkowo-Wschodniej w decydującej rozgrywce. Wcześniej dwukrotnie dokonali tego Czechosłowacy i Węgrzy. 

Najczęściej w finale występowali Niemcy (licząc RFN aż osiem razy), triumfowali czterokrotnie. Brazylijczycy w siedmiu meczach wygrali rekordowe pięć tytułów. Najwięcej szans na Puchar Świata zmarnowali Holendrzy, którzy trzykrotnie otarli się o zwycięstwo (1974, 1978, 2010). 

W finale pojawili się też Urugwajczycy, Włosi, Szwedzi, Anglicy, Argentyńczycy.

ZOBACZ WIDEO Polska pójdzie za światowym trendem? "Szukajmy młodego faceta, byłego polskiego piłkarza"

Czy Chorwaci pokonają Francuzów w finale MŚ 2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

PRZEJDŹ NA WP.PL