Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarze reprezentacji Anglii i Luka Modrić (z prawej) Getty Images / Ryan Pierse / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Anglii i Luka Modrić (z prawej)

Mundial 2018. Chorwacja - Anglia. Tego nie zobaczysz w telewizji. Jak Anglicy próbowali przechytrzyć sędziego

Maks Chudzik
Maks Chudzik
Bramka w dogrywce Mario Mandzukicia zatrzymała marzenia Anglików o mistrzostwie świata (1:2). Gdy Chorwaci szaleli z radości za linią boczną boiska, podopieczni Garetha Southgate'a próbowali jednak oszukać przeznaczenie oraz sędziego Cuneyta Cakira.

Kiedy wszystkie kamery telewizyjne były skupione na radości chorwackich zawodników, reprezentanci Anglii próbowali jak najszybciej ruszyć do odrabiania strat. Jedna z kibicek uchwyciła telefonem jak Jesse Lingard oraz Marcus Rashford próbują rozpocząć grę w momencie gdy większość przeciwników celebrowało gola zza bramki strzeżonej przez Jordana Pickforda.

Obaj Anglicy zbliżali się już do pustego pola karnego rywali. Wtedy jednak zabrzmiał gwizdek arbitra Cuneyta Cakira. Turecki sędzia nie pozwolił w ten sposób na szybkie wznowienie gry przez podopiecznych Garetha Southgate'a.

 

Według regulaminu FIFA, jeden zawodnik z drużyny przeciwnej musi znajdować się na własnej połowie, aby rywal nie mógł rozpocząć gry. Te same przepisy obowiązują oczywiście podczas rosyjskiego mundialu. Na szczęście dla Chorwatów po trafieniu napastnika Juventusu z bramki nie ruszył się Danijel Subasić. Cakir podjął więc jak najbardziej słuszną decyzję.

Warto dodać, iż Anglicy to paradoksalnie drużyna, która wie najwięcej o tym regulaminowym kruczku. Po drugim golu Harry'ego Kane'a podczas grupowego starcia przeciwko Tunezji (2:1) ze swojej bramki ruszyli Jordan Pickford oraz cały orszak obrońców. Na swojej połowie Anglicy nie zostawili wówczas żadnego zawodnika, a rywale mogliby rozpocząć grę.

Wtedy jednak selekcjoner Gareth Southgate kazał utrzymać pozycję przed środkową linią Kieranowi Trippierowi. Poprzez znajomość przepisów kadra "Trzech Lwów" nie utraciła ostatecznie prowadzenia. Sytuacja z moskiewskiego półfinału wygląda na identyczną.

Anglicy nie zdążyli już odpowiedzieć na drugą bramkę rywali. W niedzielnym finale mundialu rywalem Francuzów będzie więc reprezentacja Chorwacji (początek o godz. 17). Wyspiarzom pozostaje mecz o 3. miejsce, który odbędzie się w sobotę o godz. 16 na stadionie w Sankt Petersburgu. Rywalem stary znajomy z fazy grupowej czyli Belgowie.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Kto zdobędzie mistrzostwo świata? Eksperci ocenili szanse finalistów

Czy Anglicy powinni awansować do finału mistrzostw świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • Lena Volte Zgłoś
  Jak nie drzwiami to sprytem i podstępem, ci anglicy nie mają za grosz szacunku. Żal mi ich, bo są słabsi i nie umieją przegrywać.
  • dziurek Zgłoś
   Bzdura. Sędzia odgwizdując Gola, przerywa grę i tylko on może ją wznowić. Zasady wznowienia gry po golu: - Wszyscy zawodnicy muszą być na swojej połowie. - Przeciwnicy drużyny
   Czytaj całość
   wznawiającej grę muszą być przynajmniej w odległości 9.15m od piłki. - Piłka musi być nieruchomo na centralnym znaczniku. - Sędzia dał znak do wznowienia gry. - Piłka jest w grze od momentu kiedy została kopnięta i się porusza. - Zawodnik wznawiający grę nie może dotknąć piłki ponownie dopóki nie zostanie ona dotknięta przez innego gracza. Dziękuję.
   • peppep Zgłoś
    Czy ktoś przed tym artykułem przeczytał aktualne przepisy gry. Raczej nie bo pisze o jakimś rzekomym ,,regulaminie FIFA", a nie o przepisach gry. A co do przepisów to polecam art. 8 dot.
    Czytaj całość
    procedury rozpoczęcia gry(wraz z definicją rozpoczęcia) i tam żadnych takich warunków nie ma. Są zaś tam warunki następujące a) ,,wszyscy zawodnicy , z wyjątkiem zawodnika wykonującego rozpoczęcie gry, muszą zająć miejsce na własnej połowie boiska'' - wniosek , że warunek dotyczy obu drużyn i a contrario jeśli choć jeden zawodnik drużyny nierozpoczynającej nie będzie na własnej połowie to nie można wznowić gry od środka b) ,,sędzia daje sygnał gwizdkiem "- wniosek , że wznowienie bez gwizdka jest niedopuszczalne i jest naruszeniem procedury rozpoczynania gry (sankcja: powtórzenie rozpoczęcia)

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL