Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Były reprezentant Anglii do kibiców: Nie jedźcie na Euro, możecie wrócić w trumnach

Konrad Kostorz
Konrad Kostorz
Znany angielski piłkarz Sol Campbell odradza kibicom przyjazd na Euro 2012. Wielokrotny reprezentant swojego kraju uważa, że Polska i Ukraina nie powinny otrzymać organizacji tak ważnej imprezy.

- Zostańcie w domu, oglądajcie mecze przed TV. Nie podejmujcie ryzyka, w przeciwnym wypadku możecie wrócić w trumnach - powiedział w programie BBC Sol Campbell, 73-krotny reprezentant Anglii.

- Czy uważam, że UEFA podjęła złą decyzję, przyznając organizację Euro Polsce i Ukrainie? Tak, ponieważ jeśli chce się być gospodarzem takiego turnieju, najpierw trzeba rozwiązać swoje własne problemy. Jeśli nie pokaże się, że wykonało się ogromny krok naprzód w rozwiązywaniu problemów, nie powinno się otrzymać takiej imprezy - stwierdził 37-latek. - Nie zasługujecie na organizację tak prestiżowego turnieju - zwrócił się do Polaków i Ukraińców były zawodnik Arsenalu i Tottenhamu.

Campbell oskarża kraje organizujące mistrzostwa Europy o rasizm, tak samo jak wcześniej uczynił brat Theo Walcotta, który stwierdził, że boi się podróży do Polski i na Ukrainę z powodu możliwych ataków. W podobnym tonie wypowiedziała się rodzina Alexa Oxlade'a-Chamberlaina.

Stacja BBC w poniedziałkowy wieczór wyemituje reportaż zatytułowany "Panorama Euro 2012 - Stadiony nienawiści", w którym przedstawi rasistowskie i nazistowskie incydenty w Polsce (m.in. antysemickie śpiewy kibiców oraz wypowiedzi ciemnoskórych piłkarzy, którzy doświadczyli rasistowskich okrzyków z trybun) i na Ukrainie. Na stronie internetowej tytułem przykładu przedstawiono sytuację z 14 kwietnia, do której doszło na stadionie w Charkowie - dwa tysiące fanów wykonywało nazistowskie saluty, a lokalna policja nie wyciągnęła wobec nich żadnych konsekwencji.

- Rzeczy, które dzieją się na stadionach w Polsce są okropne i zawstydzające dla całego kraju. Myślę, że większość Polaków zgodziłaby się ze mną - BBC cytuje Jonathana Ornsteina, prezesa Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

UEFA wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie, w którym zapewniła, że program "zero tolerancji dla rasizmu" obowiązuje także podczas Euro 2012 i sędzia ma prawo przerwać każde spotkania w wypadku rasistowskich incydentów. Europejska federacja dodała, że współpracowała z Polską i Ukrainą nad zapewnieniem bezpieczeństwa zawodnikom i kibicom.

Komentarze (6):

Wszystkie komentarze (6)

Komentarze (6)

PRZEJDŹ NA WP.PL