Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Kolejna rewolucja w składzie Polski? Fornalik dokonuje zbyt wielu zmian?

Konrad Kostorz
Konrad Kostorz
Jeśli potwierdzą się zapowiedzi, w podstawowym składzie reprezentacji Polski na Ukrainę ma znaleźć się tylko trzech graczy, którzy rok temu zaczęli mecz z Anglią!

Gdy rozpoczynaliśmy eliminacje do brazylijskiego mundialu przed trzynastoma miesiącami, skład reprezentacji Polski wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Waldemar Fornalik między słupkami stawiał na najlepszego z biało-czerwonych podczas Euro 2012 Przemysława Tytonia, na prawej defensywie występował Łukasz Piszczek, stoperem był weteran Marcin Wasilewski, w środku pola grał Ariel Borysiuk, na lewej flance Kamil Grosicki, zaś w rolę ofensywnego pomocnika wcielał się Ludovic Obraniak.

Dokładnie rok temu przeciwko Anglii od 1. minuty zagrało tylko trzech piłkarzy, którzy według przewidywań mają w piątek wybiec na murawę w Charkowie: Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski. Skąd tak wiele zmian? Tytoń, "Wasyl", i Grosicki wyraźnie spuścili z tonu, Piszczek leczy kontuzję, Obraniak zrezygnował z gry w kadrze, a Jakub Wawrzyniak, Eugen Polanski i Paweł Wszołek mają nie wystąpić decyzją selekcjonera.

Co warte podkreślenia, od czasu październikowego meczu z Synami Albionu w Warszawie Fornalik wielokrotnie zmieniał wyjściową jedenastkę, pozostając przy tym przy ustawieniu 4-2-3-1. W efekcie w ważnych spotkaniach o punkty w podstawowym składzie grali Marek Saganowski, Sebastian Boenisch, Daniel Łukasik, Radosław Majewski, Maciej Rybus, Bartosz Salamon i Marcin Komorowski, których z różnych względów tym razem brakuje w drużynie narodowej. Kto wystąpił we wszystkich sześciu spotkaniach eliminacji (bez meczów z San Marino)? Tylko i wyłącznie Robert Lewandowski! W ślady kolegi z Borussii poszedłby zapewne Jakub Błaszczykowski, jednak z jednego pojedynku wykluczyła go kontuzja.

Wedle prognoz Fornalik w Charkowie zamierza posłać do boju w podstawowym zestawieniu Artura Jędrzejczyka, Łukasza Szukały, Mateusza Klicha i Waldemara Soboty. Wybory te są o tyle uzasadnione, że wymienieni piłkarzy w ostatnim czasie regularnie występują w swoich klubach i mają już za sobą mniej (Jędrzejczyk, Szukała) lub bardziej (Klich, Sobota) udane występy w drużynie narodowej. Całkowitym zaskoczeniem jest jednak obecność w "11" dawno niewidzianych w reprezentacji Grzegorza Wojtkowiaka oraz Mariusza Lewandowskiego.

Jeśli Fornalik postawi na zawodników 1860 Monachium i PFK Sewastopol, którzy w trwających eliminacjach nie rozegrali jeszcze ani jednej minuty, podejmie ogromne ryzyko. Zdrowi i gotowi do gry są bowiem Wawrzyniak oraz Polanski, którzy - jak na swoje możliwości - prezentują się w ostatnim czasie korzystnie. - Jeśli Waldek znowu zacznie kombinować, tak jak po meczu z Anglią, gdy po dobrej grze zmienił sześciu zawodników na spotkanie z Ukrainą i przegraliśmy to w kompromitującym stylu, to będziemy znowu mieli poszukiwania. Reprezentacji się nie buduje, ją się tworzy i ma - krytykował niedawno selekcjoneraJan Tomaszewski.

O ile Fornalik wciąż poszukuje optymalnego zestawienia, o tyle selekcjoner Ukrainy niechętnie rotuje składem. Wiele wskazuje na to, że w Charkowie w podstawowym składzie zagra 9 bądź 10 zawodników, którzy wybiegli na murawę w Warszawie w marcu tego roku.

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.

Przewidywany skład Polski na mecz z Ukrainą:

Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Grzegorz Wojtkowiak - Mariusz Lewandowski, Grzegorz Krychowiak - Jakub Błaszczykowski, Mateusz Klich, Waldemar Sobota - Robert Lewandowski.

Wyjściowe jedenastki biało-czerwonych w meczach eliminacji MŚ (z wyjątkiem spotkań z San Marino):

Polska z Czarnogórą (07.09.2012): Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Ariel Borysiuk, Eugen Polanski - Jakub Błaszczykowski, Ludovic Obraniak, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

Polska z Mołdawią: (11.09.2012): Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Ariel Borysiuk, Eugen Polanski - Jakub Błaszczykowski, Adrian Mierzejewski, Marek Saganowski - Robert Lewandowski.

Polska z Anglią (17.10.2012): Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Grzegorz Krychowiak, Eugen Polanski - Paweł Wszołek, Ludovic Obraniak, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

Polska z Ukrainą (22.03.2013): Artur Boruc - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Sebastian Boenisch - Grzegorz Krychowiak, Daniel Łukasik - Jakub Błaszczykowski, Radosław Majewski, Maciej Rybus - Robert Lewandowski.

Polska z Mołdawią (07.06.2013):Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Bartosz Salamon, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak - Grzegorz Krychowiak, Eugen Polanski - Jakub Błaszczykowski, Adrian Mierzejewski, Maciej Rybus - Robert Lewandowski.

Polska z Czarnogórą: (06.09.2013): Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Łukasz Szukała, Jakub Wawrzyniak - Grzegorz Krychowiak, Mateusz Klich - Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński, Waldemar Sobota - Robert Lewandowski.

Czy Fornalik dokonuje zbyt wielu zmian w składzie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL